Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

2013 Results - Portage Invite(Oct 5th 2013, 10:32pm)
2013 Entries - Portage Invite(Sep 29th 2013, 10:37pm)
 

News

 

2013 Results - Portage Invite

Published by
RunnerSpace.com/HighSchool   Oct 5th 2013, 10:32pm
Portage Invite - Oct 5, 2013
Portage West Middle School, 7145 Moors Bridge Rd, Portage, MI, US, 49024
Timing/Results by: Great Lakes
 
| 5000m XC

  Displaying 1 - 1000 of 4,050   Pages: 1 2 3 4 5 [ > ]  


Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude

  Displaying 1 - 1000 of 4,050   Pages: 1 2 3 4 5 [ > ]  

Team Scores
2013 PORTAGE INVITATIONAL PORTAGE WEST MIDDLE SCHOOL PORTAGE, MICHIGAN SATURDAY, OCTOBER 05, 2013 TEAM RESULTS - DIVISION 4 VARSITY - WOMENS 1. 96 PEWAMO-WESTPHALIA ( 20:55 1:44:31 0:43) ================================================= 1 11 Betsy Arens Pewamo-Westphalia 12 20:26 2 15 Audrey Pohl Pewamo-Westphalia 10 20:49 3 21 Brenna Wirth Pewamo-Westphalia 9 21:03 4 24 Leanna Schafer Pewamo-Westphalia 11 21:04 5 25 Olivia Nurenberg Pewamo-Westphalia 9 21:09 6 ( 38) Mykena Witgen Pewamo-Westphalia 11 21:54 7 ( 51) Brooke Bengel Pewamo-Westphalia 11 22:37 2. 103 BRECKENRIDGE ( 20:21 1:41:44 4:52) ================================================= 1 1 Kirsten Olling Breckenridge 12 17:38 2 3 Dominique Adams Breckenridge 12 19:07 3 14 Rachel Reiber Breckenridge 11 20:45 4 36 Lindsay Hoard Breckenridge 12 21:44 5 49 Ayanna Williams Breckenridge 9 22:30 6 ( 56) Carly Jenkins Breckenridge 9 23:02 7 ( 69) Sarah Beebe Breckenridge 12 23:42 3. 119 BEAR LAKE ( 21:10 1:45:50 1:23) ================================================= 1 13 Keena Gilbert Bear Lake 11 20:29 2 16 McKaya Groenwald Bear Lake 11 20:51 3 18 Faith Moerdyk Bear Lake 12 20:56 4 35 Kelly Babcock Bear Lake 12 21:42 5 37 Alycia Peterson Bear Lake 11 21:52 6 ( 43) Alyson Fink Bear Lake 11 22:15 7 ( 78) Meredith Hengy Bear Lake 11 24:17 4. 121 SAUGATUCK ( 21:00 1:44:56 2:18) ================================================= 1 6 Lauren Jenkins Saugatuck 12 19:39 2 9 Kit Huffman Saugatuck 9 20:15 3 32 Libby Springer Saugatuck 10 21:31 4 33 Cammy Garvelink Saugatuck 12 21:34 5 41 Addie Van Wieren Saugatuck 9 21:57 6 ( 46) Rudy Joon Saugatuck 9 22:24 7 ( 53) Piper Harris Saugatuck 9 22:49 5. 144 MONTABELLA ( 21:14 1:46:06 3:19) ================================================= 1 4 Taylor Smith Montabella 12 19:13 2 8 Kensington Garvey Montabella 10 20:10 3 34 Kim Buskirk Montabella 10 21:41 4 48 Alyvia Karcher Montabella 10 22:30 5 50 Brynn Lobert Montabella 9 22:32 6 ( 76) Anna Ferman Montabella 9 24:11 7 (113) Sarah Miller Montabella 12 27:34 6. 189 CAPITAL HOMESCHOOL ( 21:50 1:49:10 6:43) ================================================= 1 2 Sarah Kettel Capital Homeschool 10 18:54 2 10 Kyria Shoemaker Capital Homeschool 11 20:25 3 20 Mara Johnson Capital Homeschool 11 21:02 4 60 Lydia Fedewa Capital Homeschool 11 23:12 5 97 Sarah Grace Roskos Capital Homeschool 9 25:37 6 ( 99) Kami Butler Capital Homeschool 9 25:41 7 (107) Rebecca Kettel Capital Homeschool 9 26:29 7. 205 MENDON ( 22:07 1:50:34 2:36) ================================================= 1 22 Mary Leighton Mendon 9 21:03 2 29 Jenna Gales Mendon 10 21:17 3 31 Jenna Griffith Mendon 12 21:29 4 57 Julia Sutter Mendon 9 23:06 5 66 Grace Leighton Mendon 12 23:39 6 ( 79) Lauren Samson Mendon 12 24:17 7 ( 86) Taylor Schmidt Mendon 9 24:38 8. 222 CONCORD ( 22:16 1:51:19 1:59) ================================================= 1 26 Keyonia Gonzales Concord 11 21:09 2 28 Gabby Brandonisio Concord 9 21:16 3 54 Rachel Clark Concord 12 22:51 4 55 Shayla Neelis Concord 12 22:55 5 59 Antonia Leonhardt Concord 10 23:08 6 ( 64) Tesha Nousain Concord 11 23:26 7 ( 93) Sandra Cesco Concord 10 25:28 9. 247 NORTH MUSKEGON ( 22:35 1:52:53 4:27) ================================================= 1 12 Avery Lowe North Muskegon 11 20:27 2 27 Chloe Strach North Muskegon 9 21:15 3 47 Tess Wilson North Muskegon 10 22:27 4 72 Megan Rossiter North Muskegon 10 23:50 5 89 Olivia Rudicil North Muskegon 9 24:54 10. 265 GRAND TRAVERSE ACADEMY ( 22:56 1:54:40 5:41) ================================================= 1 19 Abby Fifarek Grand Traverse Academy 11 21:02 2 30 Autumn Amormino Grand Traverse Academy 9 21:17 3 45 Emma Fifarek Grand Traverse Academy 9 22:21 4 63 Molly Ritsema Grand Traverse Academy 12 23:17 5 108 Sydney McGraw Grand Traverse Academy 9 26:43 6 (109) Alyssa Cullen Grand Traverse Academy 10 26:46 11. 288 KALAMAZOO HOME SCHOOL SPORTS ( 23:05 1:55:24 3:30) ================================================= 1 17 Katie Theis Kalamazoo Home School Sports 9 20:51 2 52 Kate Kavanaugh Kalamazoo Home School Sports 9 22:43 3 67 Ashley Zimmer Kalamazoo Home School Sports 12 23:40 4 71 Brittany Spitzner Kalamazoo Home School Sports 9 23:49 5 81 Genevieve Brockway Kalamazoo Home School Sports 12 24:21 6 ( 90) Alyssa Burns Kalamazoo Home School Sports 10 24:57 7 (101) April Pelfrey Kalamazoo Home School Sports 11 25:42 12. 324 ST PHILIP CATHOLIC CENTRAL ( 23:29 1:57:22 5:53) ================================================= 1 7 Ava Strenge St Philip Catholic Central 9 19:46 2 40 Riley Rutherford St Philip Catholic Central 10 21:57 3 83 Meagan Casterline St Philip Catholic Central 9 24:26 4 96 Olivia Ritsema St Philip Catholic Central 11 25:34 5 98 Abriana Burrill St Philip Catholic Central 12 25:39 13. 343 CREATIVE TECHNOLOGIES ACADEMY ( 23:50 1:59:10 4:20) ================================================= 1 23 Erin Munger Creative Technologies Academy 12 21:04 2 62 Tatyanna Lawson Creative Technologies Academy 9 23:16 3 75 Michaela Smith Creative Technologies Academy 12 24:10 4 91 Alicia Beck Creative Technologies Academy 12 25:16 5 92 Destiny Heukels Creative Technologies Academy 10 25:24 6 (100) Hannah Hubbard Creative Technologies Academy 11 25:42 7 (127) Olivia Wortz Creative Technologies Academy 11 29:50 14. 344 WESTERN MICHIGAN CHRISTIAN ( 23:45 1:58:45 3:40) ================================================= 1 42 Lauren Myers Western Michigan Christian 9 22:05 2 58 Breunisje Kass-Mcgrady Western Michigan Christian 11 23:06 3 68 Adrienne Aardema Western Michigan Christian 12 23:41 4 74 Phoebe Risselade Western Michigan Christian 11 24:08 5 102 Shelby Lile Western Michigan Christian 10 25:45 6 (120) Grace Williams Western Michigan Christian 10 28:22 7 (123) Ally Zuidema Western Michigan Christian 11 28:34 15. 387 KALAMAZOO CHRISTIAN ( 24:30 2:02:28 8:17) ================================================= 1 5 Kate McLain Kalamazoo Christian 12 19:28 2 77 Samantha Beebe Kalamazoo Christian 11 24:13 3 94 Katie Patterson Kalamazoo Christian 9 25:29 4 95 Elena Van Loo Kalamazoo Christian 9 25:33 5 116 Alison Dunlap Kalamazoo Christian 10 27:45 6 (121) Kirsten Welborn Kalamazoo Christian 12 28:28 16. 412 POTTERVILLE ( 25:19 2:06:31 7:27) ================================================= 1 39 Danielle Koepke Potterville 12 21:55 2 44 Emily Walter Potterville 9 22:19 3 82 Kylee Marcussen Potterville 9 24:23 4 122 Cecilia Corbin Potterville 12 28:32 5 125 Tarah Gates Potterville 10 29:22 17. 414 LAKE MICHIGAN CATHOLIC ( 24:38 2:03:06 2:41) ================================================= 1 70 Carolyn Hardman Lake Michigan Catholic 11 23:48 2 73 Katie Golden Lake Michigan Catholic 12 23:54 3 80 Courtney Kangas Lake Michigan Catholic 11 24:20 4 85 Brianna Allen Lake Michigan Catholic 9 24:35 5 106 Kelley Golden Lake Michigan Catholic 9 26:29 6 (112) Corryn Hannapel Lake Michigan Catholic 12 27:16 18. 467 CENTREVILLE ( 25:35 2:07:53 4:11) ================================================= 1 65 Marissa Mohney Centreville 11 23:37 2 87 Rebecca Chupp Centreville 11 24:38 3 88 Abby McLain Centreville 12 24:53 4 110 Sarah Snow Centreville 9 26:57 5 117 Catherine Rigby Centreville 12 27:48 6 (118) Haley Schlabach Centreville 12 28:02 19. 483 HUDSONVILLE FREEDOM CHRISTIAN ( 25:56 2:09:38 4:59) ================================================= 1 61 Abby Field Hudsonville Freedom Christian 11 23:12 2 84 Liana Besley Hudsonville Freedom Christian 11 24:27 3 105 Natalie Steenwyk Hudsonville Freedom Christian 10 26:13 4 114 Kati Dubois Hudsonville Freedom Christian 9 27:35 5 119 Molly Yugovich Hudsonville Freedom Christian 9 28:11 6 (133) Abby Porter Hudsonville Freedom Christian 11 33:47 20. 598 CASSOPOLIS-ROSS BEATTY ( 29:07 2:25:32 7:24) ================================================= 1 104 Emily Cutting Cassopolis-Ross Beatty 11 26:13 2 111 Alexis Hollaway Cassopolis-Ross Beatty 10 26:59 3 124 Jacqueline Kelly Cogdell Cassopolis-Ross Beatty 10 28:47 4 128 Monica Ward Cassopolis-Ross Beatty 10 29:56 5 131 Cassy Pflug Cassopolis-Ross Beatty 10 33:37 21. 603 NEW BUFFALO ( 28:58 2:24:49 4:41) ================================================= 1 103 Amber Weers New Buffalo 10 26:10 2 115 Nina Gropp New Buffalo 10 27:40 3 126 Malia Bradbury New Buffalo 12 29:45 4 129 Hana Bradbury New Buffalo 10 30:23 5 130 Mariah Artz New Buffalo 10 30:51 6 (132) Maria Baughman New Buffalo 10 33:38 TEAM RESULTS - DIVISION 3 VARSITY - WOMENS 1. 85 SHEPHERD ( 19:41 1:38:22 1:37) ================================================= 1 2 Kaylie Rhynard Shepherd 12 18:48 2 10 Katelyn Hutchinson Shepherd 9 19:28 3 11 Taylor Thrush Shepherd 11 19:32 4 28 Taylor Priest Shepherd 12 20:09 5 34 Kylie Hutchison Shepherd 9 20:25 6 ( 48) Rachel Mathers Shepherd 9 20:46 7 ( 57) Sarah Bellinger Shepherd 10 21:06 2. 212 JACKSON LUMEN CHRISTI ( 20:32 1:42:36 2:23) ================================================= 1 7 Caitlin Clark Jackson Lumen Christi 11 19:14 2 23 Aubrey Penn Jackson Lumen Christi 11 19:52 3 38 Jensen McEldowney Jackson Lumen Christi 10 20:33 4 67 Emily Yoxheimer Jackson Lumen Christi 11 21:20 5 77 Shannon McDonnell Jackson Lumen Christi 10 21:37 6 (107) Riley Raburn Jackson Lumen Christi 10 22:11 7 (141) Sarah Prevost Jackson Lumen Christi 9 22:44 3. 243 HOPKINS ( 20:40 1:43:18 3:04) ================================================= 1 6 Rachael Weber Hopkins 11 19:06 2 32 Megan Heft Hopkins 9 20:21 3 35 Kennedy Miedema Hopkins 11 20:26 4 65 Rebecca McKenzie Hopkins 12 21:15 5 105 Taryn Kilbane Hopkins 9 22:10 6 (153) Sammy Miedema Hopkins 12 22:56 7 (170) Samantha Ludlum Hopkins 11 23:29 4. 248 FLINT POWERS CATHOLIC ( 20:51 1:44:15 1:33) ================================================= 1 30 Julia Vanitvelt Flint Powers Catholic 9 20:18 2 36 Krista Pichey Flint Powers Catholic 10 20:28 3 39 Kayelin Mazur Flint Powers Catholic 12 20:35 4 53 Maria Purcell Flint Powers Catholic 9 21:03 5 90 Monica Leduc Flint Powers Catholic 10 21:51 6 (144) Sarah Dedolph Flint Powers Catholic 10 22:47 7 (160) Natalie Purcell Flint Powers Catholic 10 23:05 5. 249 BENZIE CENTRAL ( 20:43 1:43:34 1:55) ================================================= 1 19 Bryce Cutler Benzie Central 12 19:46 2 24 Stephanie Schaub Benzie Central 10 19:52 3 42 Alyssa Bennett Benzie Central 12 20:37 4 81 Rachael Peabody Benzie Central 12 21:38 5 83 Makayla Huddleston Benzie Central 12 21:41 6 ( 99) Morgan Burch Benzie Central 9 22:01 7 (113) Emily White Benzie Central 9 22:15 6. 267 GRANDVILLE CALVIN CHRISTIAN ( 20:52 1:44:20 2:14) ================================================= 1 18 Emma Doorn Grandville Calvin Christian 11 19:45 2 37 Jennifer Bos Grandville Calvin Christian 11 20:30 3 45 Emma Augustyn Grandville Calvin Christian 12 20:41 4 70 Keerstyn Bonner Grandville Calvin Christian 11 21:25 5 97 Allison Coipel Grandville Calvin Christian 9 21:59 6 (100) Ashton Arens Grandville Calvin Christian 12 22:03 7 (108) Audrey Gruppen Grandville Calvin Christian 12 22:12 7. 270 CLARE ( 20:41 1:43:24 3:53) ================================================= 1 1 Jasmine Harper Clare 9 18:36 2 31 Victoria Harper Clare 12 20:20 3 33 Holly Pummell Clare 9 20:22 4 79 Hannah Brown Clare 9 21:37 5 126 Robyn Stanley Clare 12 22:29 6 (185) Madison McPhee Clare 10 23:52 7 (187) Jordyn Bradley Clare 9 23:53 8. 278 ANN ARBOR GABRIEL RICHARD ( 21:01 1:45:05 1:24) ================================================= 1 27 Andrea Bodary Ann Arbor Gabriel Richard 12 20:06 2 55 Grace Glagola Ann Arbor Gabriel Richard 10 21:05 3 59 Nina Sapienza Ann Arbor Gabriel Richard 11 21:10 4 64 Lucy Bratton Ann Arbor Gabriel Richard 12 21:14 5 73 Grace Rumler Ann Arbor Gabriel Richard 9 21:30 6 (124) Audrey Towler Ann Arbor Gabriel Richard 9 22:28 7 (132) Sophia Filipe Ann Arbor Gabriel Richard 9 22:34 9. 297 KALAMAZOO HACKETT ( 21:03 1:45:12 2:07) ================================================= 1 16 Lucy Ankenbauer Kalamazoo Hackett 11 19:41 2 47 Lauryn Thompson Kalamazoo Hackett 9 20:44 3 61 Robin Declercq Kalamazoo Hackett 11 21:12 4 86 Sydney Breitenbach Kalamazoo Hackett 12 21:47 5 87 Kristen Schnelker Kalamazoo Hackett 12 21:48 6 ( 94) Allie Buday Kalamazoo Hackett 9 21:56 7 (122) Elena Ochoa Kalamazoo Hackett 12 22:26 10. 311 MANISTEE ( 20:55 1:44:32 5:02) ================================================= 1 4 Ashley Lindeman Manistee 10 19:03 2 14 Annie Fuller Manistee 11 19:38 3 44 Sophie Shriver Manistee 11 20:40 4 56 Natalee Kott Manistee 9 21:06 5 193 Presley Petzak Manistee 10 24:05 6 (194) Mallory Stefanski Manistee 10 24:08 7 (215) Alma Brinkman Manistee 11 24:53 11. 333 BATH ( 21:14 1:46:08 2:07) ================================================= 1 13 Annie Fanta Bath 11 19:35 2 74 Faith Brown Bath 10 21:33 3 80 Melissa Schott Bath 10 21:38 4 82 Kelsey Billingsley Bath 9 21:40 5 84 Katelyn Trevino Bath 9 21:42 6 ( 85) Kwyn Trevino Bath 12 21:44 7 (152) Lindsey Brown Bath 10 22:55 12. 336 HANOVER-HORTON ( 21:14 1:46:08 2:24) ================================================= 1 17 Shannon Richardson Hanover-Horton 12 19:41 2 54 Chaney Manarin Hanover-Horton 11 21:04 3 68 Samantha Campbell Hanover-Horton 11 21:22 4 95 Tayah Schuette Hanover-Horton 10 21:56 5 102 Alexis Dielman Hanover-Horton 12 22:05 6 (118) Jade Melling Hanover-Horton 11 22:22 7 (148) Jessica Stroede Hanover-Horton 11 22:52 13. 355 NAPOLEON ( 21:18 1:46:28 2:52) ================================================= 1 15 McKenzie Smoyer Napoleon 10 19:39 2 62 Miranda Hamman Napoleon 11 21:12 3 72 Hannah Reynard Napoleon 12 21:29 4 78 Sydney Coe Napoleon 9 21:37 5 128 Madison Dean Napoleon 10 22:31 6 (136) Kaniya Weatherspoon Napoleon 11 22:35 7 (143) Alaina Albert Napoleon 11 22:47 14. 408 HOLLAND BLACK RIVER ( 21:18 1:46:30 4:05) ================================================= 1 3 Allison Vroon Holland Black River 11 18:53 2 49 Sydney Del Valle Holland Black River 10 20:47 3 66 Daniela Sanchez-Martinez Holland Black River 10 21:17 4 135 Eden Rosin Holland Black River 9 22:35 5 155 Silver Driscoll Holland Black River 12 22:58 6 (207) Brogan Westra Holland Black River 9 24:30 7 (236) Lisette Boer Holland Black River 11 25:53 15. 412 LESLIE ( 21:30 1:47:28 3:08) ================================================= 1 9 Haley Dack Leslie 10 19:20 2 71 Brittany Pierce Leslie 9 21:26 3 88 Libby Filice Leslie 9 21:49 4 121 Zoe Feighner Leslie 11 22:25 5 123 Abby Bowers Leslie 11 22:28 6 (159) Savanna Falls Leslie 10 23:04 7 (164) Caitlin Rathbun Leslie 11 23:10 16. 485 STOCKBRIDGE ( 21:55 1:49:34 1:39) ================================================= 1 63 Julia Olson Stockbridge 9 21:13 2 69 Jenna Chapman Stockbridge 12 21:22 3 75 Taylor Machette Stockbridge 10 21:34 4 131 Alex Eibler Stockbridge 10 22:33 5 147 Madison Dunlap Stockbridge 9 22:52 6 (188) McKenzie Carpenter Stockbridge 10 23:57 7 (216) Alexis Roberts Stockbridge 9 24:53 17. 485 MASON COUNTY CENTRAL ( 21:53 1:49:24 3:29) ================================================= 1 29 Leta Larsen Mason County Central 10 20:13 2 51 Lindsay Larsen Mason County Central 12 21:00 3 91 Jordyn Sanders Mason County Central 10 21:53 4 137 Chloe Kimes Mason County Central 10 22:36 5 177 Jessica Allen Mason County Central 12 23:42 6 (190) Katelyn Graczyk Mason County Central 12 23:59 7 (203) Payton Bladzik Mason County Central 12 24:25 18. 523 WATERVLIET ( 22:03 1:50:14 2:17) ================================================= 1 41 Gabby Tavolacci Watervliet 10 20:36 2 104 Brittney Johnson Watervliet 10 22:09 3 114 Martha Casiano Watervliet 9 22:17 4 115 Darbie Jones Watervliet 11 22:19 5 149 Mary Gelder Watervliet 11 22:53 6 (158) Bailey Evans Watervliet 9 23:01 7 (199) Kayle Baumeister Watervliet 11 24:19 19. 542 HESPERIA ( 22:12 1:50:56 0:36) ================================================= 1 92 Brooke Schooley Hesperia 10 21:55 2 101 Emily Gowin Hesperia 11 22:04 3 109 Alex Bieri Hesperia 11 22:12 4 111 Hannah Sperry Hesperia 10 22:14 5 129 Mary Tozer Hesperia 11 22:31 6 (171) Victoria Ross Hesperia 10 23:32 7 (172) Kaycee Jackson Hesperia 11 23:36 20. 560 SCHOOLCRAFT ( 22:12 1:50:57 1:30) ================================================= 1 60 Macayla Rhoda Schoolcraft 9 21:11 2 98 Arin Winn Schoolcraft 9 22:01 3 125 Breanna Varker Schoolcraft 10 22:28 4 138 Livi Pelton Schoolcraft 10 22:36 5 139 Lindsey Johnson Schoolcraft 10 22:41 6 (163) Hannah Huysken Schoolcraft 10 23:09 7 (179) Kelsey Broekema Schoolcraft 12 23:46 21. 665 GRAND RAPIDS WEST CATHOLIC ( 22:44 1:53:38 5:17) ================================================= 1 21 Sofia Phaneuf Grand Rapids West Catholic 11 19:50 2 46 Brooke Pitsch Grand Rapids West Catholic 11 20:43 3 156 Cassidy Scarpino Grand Rapids West Catholic 12 23:00 4 220 Olivia Richmond Grand Rapids West Catholic 10 24:58 5 222 Paige Wilson Grand Rapids West Catholic 9 25:07 6 (230) Darby Mollan Grand Rapids West Catholic 9 25:41 7 (249) Halsey Krupp Grand Rapids West Catholic 10 27:32 22. 677 KENT CITY ( 22:42 1:53:26 5:35) ================================================= 1 5 Ashley Russo Kent City 12 19:03 2 89 Ana Swanson Kent City 10 21:49 3 174 Michelle Alt Kent City 9 23:38 4 198 Rebecca Sizemore Kent City 10 24:18 5 211 Diana Serrano Kent City 11 24:38 6 (224) Kaitlin Rich Kent City 9 25:16 7 (234) Erica Austin Kent City 11 25:49 23. 678 MARLETTE ( 22:42 1:53:28 2:55) ================================================= 1 58 Mackenzie Kelly Marlette 11 21:07 2 130 Julia Holman Marlette 9 22:32 3 133 Lexi Wilhemson Marlette 9 22:34 4 166 Madison Keyworth Marlette 9 23:13 5 191 Madolyn Clark Marlette 10 24:02 6 (195) Sami Sisson Marlette 11 24:12 7 (209) Renee Miller Marlette 9 24:36 24. 682 FRANKENMUTH ( 22:35 1:52:55 4:43) ================================================= 1 8 Emily Sievert Frankenmuth 12 19:15 2 140 Carly Hammond Frankenmuth 12 22:43 3 162 Melissa Olgren Frankenmuth 12 23:08 4 183 Abi Samson Frankenmuth 10 23:51 5 189 Abbie Wiles Frankenmuth 12 23:58 6 (197) Mackenzie Walter Frankenmuth 10 24:18 25. 710 BANGOR ( 22:58 1:54:47 5:42) ================================================= 1 26 Marilyn Gallegos Bangor 11 19:58 2 112 Marissa Carpio Bangor 12 22:14 3 167 Yadira Rodriguez Bangor 10 23:15 4 176 Abigail Kueny Bangor 9 23:40 5 229 Sarah Adams Bangor 10 25:40 6 (245) Emily Ford Bangor 10 27:18 26. 774 HILLSDALE ( 23:36 1:57:58 7:59) ================================================= 1 20 Madeline Richards Hillsdale 12 19:49 2 145 Sarah Kempa Hillsdale 10 22:50 3 146 Karri Shalosky Hillsdale 11 22:51 4 212 Carli Shalosky Hillsdale 11 24:40 5 251 Kristina Klenchko Hillsdale 10 27:48 6 (260) Kristen Miller Hillsdale 9 28:38 27. 784 GALESBURG-AUGUSTA ( 23:25 1:57:01 4:00) ================================================= 1 96 Phoebe Ostlund Galesburg-Augusta 9 21:57 2 120 Rachel Blood Galesburg-Augusta 12 22:25 3 150 Whitney French Galesburg-Augusta 11 22:54 4 181 Gina Degraaf Galesburg-Augusta 10 23:48 5 237 Bethy Washburn Galesburg-Augusta 11 25:57 6 (254) Sierra Nantz Galesburg-Augusta 10 28:08 7 (256) Kasey Little Galesburg-Augusta 12 28:10 28. 786 GRAND RAPIDS NORTHPOINTE CHRISTIAN ( 24:44 2:03:37 12:22) ================================================= 1 22 Lydia Soper Grand Rapids Northpointe Christian 10 19:51 2 50 Kelli Smith Grand Rapids Northpointe Christian 10 20:52 3 214 Alyssa Roels Grand Rapids Northpointe Christian 11 24:51 4 235 Anna Orr Grand Rapids Northpointe Christian 9 25:50 5 265 Emily Dakoske Grand Rapids Northpointe Christian 10 32:13 29. 797 MONTAGUE ( 23:55 1:59:32 7:28) ================================================= 1 43 Kenadee Shugars Montague 11 20:38 2 93 Alex Nuttull Montague 9 21:56 3 200 Damara Pineda Montague 10 24:21 4 208 Jane Dandron Montague 12 24:31 5 253 Emily Merten Montague 11 28:06 30. 811 DELTON-KELLOGG ( 23:21 1:56:41 2:20) ================================================= 1 106 Marcie Stevens Delton-Kellogg 12 22:10 2 154 Sarah Rendon Delton-Kellogg 12 22:57 3 168 Megan Grimes Delton-Kellogg 10 23:19 4 178 Kanoe Chaffee Delton-Kellogg 12 23:45 5 205 Nicole Thompson Delton-Kellogg 12 24:30 6 (227) Courtney Sheffer Delton-Kellogg 12 25:29 7 (243) Caseyjo McManus Delton-Kellogg 11 26:50 31. 826 NEWAYGO ( 23:44 1:58:40 7:09) ================================================= 1 12 Hannah Rainey Newaygo 12 19:34 2 173 Katti Deam Newaygo 11 23:38 3 180 Lauren Thayer Newaygo 12 23:48 4 219 Shelby Boyd Newaygo 12 24:57 5 242 Faith Smith Newaygo 9 26:43 6 (244) Alex Marvin Newaygo 10 26:55 7 (246) Zoe Francis Newaygo 10 27:21 32. 839 HARTFORD ( 23:53 1:59:21 5:00) ================================================= 1 76 Alex Morales Hartford 10 21:35 2 119 Dana Dowd Hartford 12 22:25 3 201 Alexandria Burnett Hartford 12 24:23 4 202 Sarah Hall Hartford 11 24:23 5 241 Brittany Edge Hartford 10 26:35 6 (262) Micheala Garner Hartford 10 29:43 33. 869 GRANT ( 23:48 1:58:56 3:09) ================================================= 1 110 Mallori Palmer Grant 10 22:14 2 134 Katelyn Rodriguez Grant 10 22:35 3 182 Alyssa Blain Grant 12 23:50 4 217 Madison Chesebro Grant 10 24:54 5 226 Ali Kelley Grant 11 25:23 6 (240) Kayla Kooistra Grant 12 26:09 7 (247) Kirsten Bisson Grant 12 27:24 34. 879 KINGSLEY ( 24:08 2:00:40 5:43) ================================================= 1 103 Josie Durecki Kingsley 9 22:08 2 157 Courtney Adams Kingsley 12 23:00 3 175 Nicole Brown Kingsley 12 23:38 4 192 Jade Prange Kingsley 9 24:03 5 252 McKenzie Breithaupt Kingsley 9 27:51 35. 917 BRIDGMAN ( 24:37 2:03:05 7:58) ================================================= 1 52 Mary Wheeler Bridgman 10 21:00 2 165 Carli Bredice Bridgman 9 23:11 3 218 Celeste Golland Bridgman 9 24:54 4 221 Allison Graves Bridgman 11 25:02 5 261 Alexandra Ansinn Bridgman 11 28:58 6 (264) Hailey Harrison Bridgman 11 30:00 36. 934 LAWTON ( 24:39 2:03:13 5:47) ================================================= 1 117 Adi Isbell Lawton 11 22:22 2 127 Carley Lott Lawton 11 22:30 3 204 Kristin Conner Lawton 9 24:30 4 231 Kristen Cody Lawton 11 25:42 5 255 Katelynn Welch Lawton 9 28:09 6 (259) Amber Streeter Lawton 11 28:29 37. 964 WEST MICHIGAN AVIATION ACADEMY ( 24:25 2:02:02 3:41) ================================================= 1 116 Mackenzie Kribbet West Michigan Aviation Academy 9 22:19 2 161 Klarin Santana West Michigan Aviation Academy 10 23:06 3 210 Jennifer Rosario West Michigan Aviation Academy 11 24:38 4 238 Emma Cozier West Michigan Aviation Academy 11 25:59 5 239 Emily Seykora West Michigan Aviation Academy 10 26:00 38. 974 CONSTANTINE ( 24:18 2:01:28 2:44) ================================================= 1 151 Malorie Hulse Constantine 9 22:55 2 186 Emily Schrock Constantine 12 23:53 3 196 Tieler Faulkner Constantine 10 24:13 4 213 Melissa McNamara Constantine 11 24:48 5 228 Alexis Middleton Constantine 9 25:39 6 (233) Caroline Stacey Constantine 10 25:45 7 (266) Erica Rodman Constantine 10 32:50 39. 982 PARCHMENT ( 26:57 2:14:42 15:11) ================================================= 1 25 Katherine Thayer Parchment 12 19:54 2 184 Victoria Rupe Parchment 11 23:52 3 248 Janna May Parchment 10 27:26 4 258 Tanisha Quiroga Parchment 9 28:25 5 267 Madison Brandt Parchment 12 35:05 40. 991 GRASS LAKE ( 24:30 2:02:28 3:00) ================================================= 1 142 Emily Fonzi Grass Lake 9 22:45 2 169 Jessica Sherwood Grass Lake 10 23:25 3 223 Makayla Brunt Grass Lake 12 25:14 4 225 Nicole Stark Grass Lake 11 25:19 5 232 Rachel Mitchell Grass Lake 12 25:45 41. 1016 BERRIEN SPRINGS ( 26:12 2:10:56 9:20) ================================================= 1 40 Mara McFarland Berrien Springs 9 20:36 2 206 Kim Flores Berrien Springs 9 24:30 3 250 Abbie Sheline Berrien Springs 12 27:41 4 257 Jessica Chin Berrien Springs 11 28:13 5 263 Lauren Gillette Berrien Springs 12 29:56 TEAM RESULTS - DIVISION 4 VARSITY - MENS 1. 76 SAUGATUCK ( 17:14 1:26:06 1:35) ================================================= 1 2 Clayton Springer Saugatuck 12 16:18 2 5 Jacob Pettinga Saugatuck 11 16:32 3 18 Joe Brown Saugatuck 11 17:39 4 22 Nick Butch Saugatuck 9 17:44 5 29 Zachary Pettinga Saugatuck 9 17:53 6 ( 53) Sam Putzke Saugatuck 9 18:31 7 ( 56) Orlando Carrion Saugatuck 9 18:38 2. 106 MT. PLEASANT SACRED HEART ( 17:23 1:26:52 2:18) ================================================= 1 4 Cooper Terry Mt. Pleasant Sacred Heart 12 16:29 2 9 Jim English Mt. Pleasant Sacred Heart 12 16:57 3 10 Logan Moyle Mt. Pleasant Sacred Heart 10 16:58 4 20 Tony Perez Mt. Pleasant Sacred Heart 10 17:41 5 63 Sam Neyer Mt. Pleasant Sacred Heart 10 18:47 6 (149) Nate Thering Mt. Pleasant Sacred Heart 10 21:15 7 (161) John Obeid Mt. Pleasant Sacred Heart 10 22:05 3. 118 PEWAMO-WESTPHALIA ( 17:29 1:27:22 2:03) ================================================= 1 3 Tanner Droste Pewamo-Westphalia 12 16:24 2 8 Caleb Barker Pewamo-Westphalia 11 16:53 3 15 Randy Schafer Pewamo-Westphalia 12 17:28 4 42 Bryce Thelen Pewamo-Westphalia 9 18:10 5 50 Grant Hengesbach Pewamo-Westphalia 10 18:27 6 ( 74) Zach Schafer Pewamo-Westphalia 11 19:04 7 ( 78) Tyler Spitzley Pewamo-Westphalia 12 19:07 4. 154 BEAR LAKE ( 17:52 1:29:20 1:13) ================================================= 1 12 John Girven Bear Lake 12 17:12 2 13 Jordan Anderson Bear Lake 10 17:12 3 36 John Schoedel Bear Lake 12 18:08 4 46 Shane Peterson Bear Lake 12 18:23 5 47 Cole Verrett Bear Lake 10 18:25 6 ( 64) Jared Bair Bear Lake 11 18:53 7 ( 68) Michael Belinsky Bear Lake 10 19:00 5. 155 GRAND RAPIDS TRACK ( 17:51 1:29:15 1:34) ================================================= 1 7 Nathanial Dick Grand Rapids Track 11 16:52 2 14 Mitch Hoffman Grand Rapids Track 9 17:23 3 37 Franz Ude Grand Rapids Track 9 18:08 4 48 Jon Vanderwall Grand Rapids Track 9 18:26 5 49 Troy Inman Grand Rapids Track 10 18:26 6 (109) Caleb Eckl Grand Rapids Track 10 19:45 7 (123) John Sargent Grand Rapids Track 9 20:20 6. 157 CONCORD ( 17:35 1:27:53 3:31) ================================================= 1 1 Jesse Hersha Concord 11 15:37 2 11 Jacob Hall Concord 11 17:01 3 32 Justin Detgen Concord 9 18:02 4 33 Joey Hutchins Concord 11 18:05 5 80 Daniel Mikovits Concord 9 19:08 6 (113) Rocky Hutchins Concord 9 19:52 7 (142) Alex Kettwich Concord 11 20:53 7. 236 KALAMAZOO CHRISTIAN ( 18:17 1:31:25 2:21) ================================================= 1 6 Doug Hollett Kalamazoo Christian 11 16:45 2 26 Hunter Perrin Kalamazoo Christian 11 17:49 3 62 Daniel Baljeu Kalamazoo Christian 12 18:47 4 66 Ryan Wunderly Kalamazoo Christian 10 18:58 5 76 Geoffrey Mallett Kalamazoo Christian 12 19:06 6 ( 83) Justin Richardson Kalamazoo Christian 12 19:11 7 ( 94) Kevin Wunderly Kalamazoo Christian 10 19:23 8. 253 MENDON ( 18:28 1:32:19 1:17) ================================================= 1 27 Zach Darmofal Mendon 12 17:50 2 35 Michael Campbell Mendon 12 18:07 3 43 Joe Gales Mendon 12 18:13 4 71 Austin Yunker Mendon 10 19:02 5 77 Alex Heckman Mendon 9 19:07 6 ( 79) Jacob Hagenbuch Mendon 9 19:08 7 ( 95) Tyler Frisbie Mendon 11 19:24 9. 268 POTTERVILLE ( 18:32 1:32:39 1:32) ================================================= 1 17 Sam Traver Potterville 11 17:36 2 41 August Schmeidiknecht Potterville 12 18:10 3 60 Alec Badgley Potterville 11 18:44 4 69 Zach Yarger Potterville 9 19:01 5 81 Tyler Vermillion Potterville 9 19:08 6 (129) Matt Miller Potterville 12 20:30 7 (131) Sam Corbin Potterville 9 20:31 10. 295 CAPITAL HOMESCHOOL ( 18:40 1:33:17 1:54) ================================================= 1 19 Landon Dysart Capital Homeschool 9 17:41 2 55 Nathan Hartges Capital Homeschool 11 18:38 3 58 Ben Demass Capital Homeschool 10 18:39 4 61 Jonathan Alvaro Capital Homeschool 12 18:44 5 102 Brett Cribley Capital Homeschool 9 19:35 6 (103) Elliott Shoemaker Capital Homeschool 12 19:36 7 (116) Grant Fedewa Capital Homeschool 9 19:55 11. 303 BRECKENRIDGE ( 18:39 1:33:13 1:31) ================================================= 1 25 Austin Brittain Breckenridge 11 17:49 2 45 Jake Partee Breckenridge 12 18:20 3 51 Sam Richardson Breckenridge 11 18:27 4 90 Alex Giles Breckenridge 9 19:17 5 92 Gavin Marr Breckenridge 10 19:20 6 (107) Anthony Olexa Breckenridge 11 19:42 7 (114) Hunter Chovanec Breckenridge 9 19:54 12. 342 GRAND TRAVERSE ACADEMY ( 18:48 1:33:58 2:09) ================================================= 1 21 Dallas Hanna Grand Traverse Academy 10 17:42 2 24 Aaron Kostrzewa Grand Traverse Academy 12 17:45 3 89 Dan Lock Grand Traverse Academy 11 19:16 4 96 Spencer Stockfish Grand Traverse Academy 10 19:24 5 112 Christian Turner Grand Traverse Academy 9 19:51 6 (125) Sergei Kelley Grand Traverse Academy 9 20:24 7 (145) Larz Truesdell Grand Traverse Academy 12 21:02 13. 380 NEW BUFFALO ( 20:38 1:43:08 11:47) ================================================= 1 23 Alex Woerdehoff New Buffalo 12 17:45 2 34 Kamren English New Buffalo 12 18:06 3 59 Riley Vanpelt New Buffalo 11 18:40 4 75 Creo Breswter New Buffalo 9 19:05 5 189 Vicky Patel New Buffalo 11 29:32 14. 438 CHARYL STOCKWELL ACADEMY ( 19:22 1:36:46 2:39) ================================================= 1 31 Jeremy Bond Charyl Stockwell Academy 10 17:56 2 52 Anthony Martino Charyl Stockwell Academy 11 18:29 3 98 Chase Pitcher Charyl Stockwell Academy 11 19:30 4 122 Nathan Morgan Charyl Stockwell Academy 10 20:16 5 135 Benjamin Siebert Charyl Stockwell Academy 12 20:35 6 (136) Salvatore Curcuru Charyl Stockwell Academy 10 20:40 7 (155) Mathieu Brenner Charyl Stockwell Academy 10 21:38 15. 441 CENTREVILLE ( 19:17 1:36:22 1:46) ================================================= 1 40 Brady Reynolds Centreville 9 18:10 2 86 Matt Clementz Centreville 12 19:13 3 87 Chase Alexander Centreville 12 19:14 4 111 Tyler Sheteron Centreville 11 19:49 5 117 Nolan Troyer Centreville 10 19:56 6 (128) Elijah Schwartz Centreville 12 20:30 7 (164) Michael Riess Centreville 12 22:42 16. 447 MONTABELLA ( 19:24 1:36:57 2:35) ================================================= 1 28 Kelton Eldred Montabella 10 17:51 2 54 Christian Watson Montabella 12 18:35 3 118 Michael Hyde Montabella 12 19:59 4 120 Joel Bucao Montabella 10 20:06 5 127 Dakoda Lobert Montabella 12 20:26 6 (152) John Amland Montabella 10 21:24 17. 476 KALAMAZOO HOME SCHOOL SPORTS ( 19:36 1:37:59 2:49) ================================================= 1 39 Brett Howland Kalamazoo Home School Sports 12 18:09 2 72 Brandon Born Kalamazoo Home School Sports 10 19:03 3 88 Joshua Shank Kalamazoo Home School Sports 12 19:15 4 134 Jacob Ledvina Kalamazoo Home School Sports 10 20:34 5 143 Joseph Shank Kalamazoo Home School Sports 10 20:58 6 (162) Timothy John Downs Kalamazoo Home School Sports 9 22:12 7 (175) Jon Greve Kalamazoo Home School Sports 9 23:56 18. 520 EAU CLAIRE ( 19:42 1:38:29 1:20) ================================================= 1 84 Rolando Hernandez Eau Claire 11 19:11 2 85 Jordan Jones Eau Claire 11 19:12 3 106 Travis Klitchman Eau Claire 11 19:41 4 115 Ross Weber Eau Claire 12 19:54 5 130 Nathan Blighton Eau Claire 11 20:31 6 (133) Isreal Vasquez Eau Claire 10 20:33 7 (171) Christopher Eichberg Eau Claire 11 23:47 19. 534 LAWRENCE ( 19:49 1:39:03 1:14) ================================================= 1 82 Nick Vazquez Lawrence 11 19:11 2 101 Israel Robles Lawrence 9 19:34 3 104 Gerardo Belmares Lawrence 10 19:38 4 121 Larry Glista Lawrence 10 20:15 5 126 Joel Macyauski Lawrence 11 20:25 6 (144) Tyler Norg Lawrence 12 21:02 7 (147) Jose Patlan Lawrence 10 21:05 20. 545 MARCELLUS ( 19:57 1:39:42 2:08) ================================================= 1 67 Nathan Swartz Marcellus 11 18:59 2 91 Cole Szesulski Marcellus 12 19:19 3 99 Spencer Day Marcellus 12 19:31 4 140 Mason Haas Marcellus 11 20:46 5 148 Zev Powell Marcellus 11 21:07 6 (151) Ben Carpenter Marcellus 10 21:19 7 (153) Steven McKenzie Marcellus 12 21:37 21. 556 BIG RAPIDS CROSSROADS ACADEMY ( 21:13 1:46:01 7:51) ================================================= 1 38 Mark Brandly Big Rapids Crossroads Academy 12 18:08 2 57 Adam Curtis Big Rapids Crossroads Academy 10 18:38 3 108 Nick Heilman Big Rapids Crossroads Academy 11 19:44 4 170 Blake McKenzie Big Rapids Crossroads Academy 12 23:32 5 183 James Nystrom Big Rapids Crossroads Academy 10 25:59 22. 564 NORTH MUSKEGON ( 20:01 1:40:05 2:31) ================================================= 1 44 Jeremy Bos North Muskegon 12 18:17 2 110 Frank Lee North Muskegon 9 19:47 3 132 Connor Durow North Muskegon 10 20:32 4 137 Sam Hardy North Muskegon 9 20:41 5 141 Matt Hanley North Muskegon 12 20:48 6 (157) Jeffrey Bos North Muskegon 10 21:40 7 (180) Jack Webster North Muskegon 10 25:38 23. 583 WESTERN MICHIGAN CHRISTIAN ( 20:30 1:42:30 5:04) ================================================= 1 16 Braxton Snuffer Western Michigan Christian 10 17:32 2 100 Christian Foreman Western Michigan Christian 10 19:34 3 146 Greg Plyler Western Michigan Christian 11 21:03 4 158 Nicholas Laham Western Michigan Christian 9 21:45 5 163 Jon Sturrus Western Michigan Christian 11 22:36 6 (172) Oliver Chen Western Michigan Christian 12 23:47 7 (181) Jacob Vanderploeg Western Michigan Christian 10 25:45 24. 596 WALKERVILLE ( 20:45 1:43:43 6:01) ================================================= 1 30 Sam Sweet Walkerville 12 17:56 2 97 Perrin Kirwin Walkerville 9 19:26 3 139 Carl Tanner Walkerville 9 20:46 4 154 Calvin Chase Walkerville 10 21:38 5 176 Carson Chase Walkerville 10 23:57 25. 607 HUDSONVILLE FREEDOM CHRISTIAN ( 20:54 1:44:26 4:58) ================================================= 1 65 Nathan Meekhof Hudsonville Freedom Christian 10 18:55 2 70 Gabe Nymeyer Hudsonville Freedom Christian 11 19:02 3 138 Nick Kaercher Hudsonville Freedom Christian 9 20:43 4 160 Trenton Vandegutche Hudsonville Freedom Christian 9 21:53 5 174 Aaron Macmaster Hudsonville Freedom Christian 9 23:53 26. 727 ST PHILIP CATHOLIC CENTRAL ( 21:54 1:49:29 4:03) ================================================= 1 73 Jack Wojcik St Philip Catholic Central 10 19:03 2 156 Jack Greenman St Philip Catholic Central 9 21:38 3 165 Jordan Snyder St Philip Catholic Central 9 22:47 4 166 Nick Hurst St Philip Catholic Central 11 22:55 5 167 Nicholas Newton St Philip Catholic Central 12 23:06 6 (168) Daniel Yates St Philip Catholic Central 12 23:24 7 (179) Teddy McNeir St Philip Catholic Central 11 24:53 27. 730 CREATIVE TECHNOLOGIES ACADEMY ( 22:55 1:54:34 7:30) ================================================= 1 93 Ethan Lehman Creative Technologies Academy 9 19:22 2 105 Brandon Beck Creative Technologies Academy 9 19:40 3 159 Hunter George Creative Technologies Academy 11 21:48 4 186 Jarod Bouma Creative Technologies Academy 9 26:52 5 187 Kyle Herweyer Creative Technologies Academy 11 26:52 28. 739 DECATUR ( 21:53 1:49:24 4:13) ================================================= 1 119 Ryan Phillips Decatur 9 20:02 2 124 Justin Wade Decatur 11 20:22 3 150 Max Glynn Decatur 9 21:17 4 169 Wesley Hemenway Decatur 11 23:28 5 177 Matt Worley Decatur 9 24:15 6 (178) Kyle Woodworth Decatur 10 24:48 7 (190) Max McQueary Decatur 9 32:04 29. 912 CASSOPOLIS-ROSS BEATTY ( 25:59 2:09:53 3:05) ================================================= 1 173 Stuart Ayers Cassopolis-Ross Beatty 12 23:50 2 182 Dustin Roberts Cassopolis-Ross Beatty 11 25:58 3 184 Garrett Green Cassopolis-Ross Beatty 10 26:28 4 185 Collin Carlisle Cassopolis-Ross Beatty 11 26:42 5 188 Eric Bosler Cassopolis-Ross Beatty 9 26:55 TEAM RESULTS - DIVISION 3 VARSITY - MENS 1. 130 BENZIE CENTRAL ( 16:54 1:24:27 0:24) ================================================= 1 18 Max Gaft Benzie Central 12 16:41 2 19 Brayden Huddleston Benzie Central 9 16:48 3 22 Ismael Halaweh Benzie Central 12 16:49 4 35 Noah Robotham Benzie Central 10 17:04 5 36 Kyle Bailey Benzie Central 11 17:05 6 ( 50) Jake Williams Benzie Central 10 17:22 7 ( 55) Andrew Hayden Benzie Central 12 17:30 2. 143 STOCKBRIDGE ( 16:57 1:24:41 1:00) ================================================= 1 8 Nathaniel Baird Stockbridge 10 16:22 2 24 Jake Chapman Stockbridge 9 16:55 3 26 Mitchell Lilley Stockbridge 11 16:58 4 34 Austin Fillmore Stockbridge 11 17:04 5 51 Kaleb Losey Stockbridge 11 17:22 6 ( 90) Alan Baird Stockbridge 9 18:10 7 (164) Nick Snider Stockbridge 10 19:05 3. 199 GRANDVILLE CALVIN CHRISTIAN ( 17:08 1:25:37 1:54) ================================================= 1 7 Logan Jurgens Grandville Calvin Christian 11 16:21 2 13 Abe Visser Grandville Calvin Christian 10 16:31 3 23 Brad Disselkoen Grandville Calvin Christian 12 16:52 4 60 Taylor Terborg Grandville Calvin Christian 11 17:38 5 96 Hunter Vanklompenberg Grandville Calvin Christian 10 18:15 6 (151) Seth Groenveld Grandville Calvin Christian 12 18:56 7 (166) Mitchell Debruin Grandville Calvin Christian 12 19:07 4. 224 HANOVER-HORTON ( 17:18 1:26:27 0:53) ================================================= 1 25 Austin Shepherd Hanover-Horton 10 16:57 2 29 Brennan Burk Hanover-Horton 10 17:00 3 38 Lucas Crisanti Hanover-Horton 11 17:07 4 56 Zach Abbee Hanover-Horton 10 17:33 5 76 Aaron Heath Hanover-Horton 10 17:50 6 ( 78) Matt Childs Hanover-Horton 12 17:51 7 ( 83) Chase Swope Hanover-Horton 9 17:58 5. 257 CLARE ( 17:17 1:26:23 2:17) ================================================= 1 12 Kyler Phillips Clare 11 16:30 2 15 Hunter Nivison Clare 12 16:34 3 39 Kevin Spicer-Torres Clare 11 17:14 4 47 Ben Haupt Clare 9 17:18 5 144 Chase Field Clare 10 18:47 6 (179) Nick Wertheimer Clare 10 19:17 7 (205) Brock Demo Clare 12 19:54 6. 268 WATERVLIET ( 17:29 1:27:24 0:28) ================================================= 1 42 Brock Thumm Watervliet 12 17:16 2 46 T.J. Hoffman Watervliet 12 17:18 3 52 Brendan Daly Watervliet 10 17:27 4 61 Michael Foote Watervliet 12 17:39 5 67 Valentin Casiano Watervliet 11 17:44 6 ( 80) Patrick Lynch Watervliet 11 17:56 7 (122) Reese Jones Watervliet 10 18:33 7. 268 SHEPHERD ( 17:27 1:27:13 1:15) ================================================= 1 20 Walker Preist Shepherd 10 16:49 2 21 Tyler Travis Shepherd 9 16:49 3 69 Andrew Hutchinson Shepherd 11 17:44 4 72 Andrew Travis Shepherd 10 17:47 5 86 Owen Howard Shepherd 9 18:04 6 (129) Jacob Pifer Shepherd 12 18:38 7 (143) Kelly Gilbert Shepherd 12 18:46 8. 281 HOLLAND BLACK RIVER ( 17:30 1:27:28 1:21) ================================================= 1 28 Joseph Britt Holland Black River 11 16:59 2 43 Brenden Jones Holland Black River 10 17:16 3 48 Ruben Rodriguez Holland Black River 12 17:18 4 58 Taylor Mitchell Holland Black River 12 17:35 5 104 Brian Ellis Holland Black River 10 18:20 6 (152) Zachary Spencley Holland Black River 11 18:57 7 (237) Rohan Dandavati Holland Black River 11 20:58 9. 282 NAPOLEON ( 17:30 1:27:26 1:27) ================================================= 1 16 Kyle Allen Napoleon 12 16:36 2 40 Ryan Silvestri Napoleon 11 17:15 3 68 Connor Silvestri Napoleon 10 17:44 4 73 Billy Dowd Napoleon 10 17:48 5 85 Andrew White Napoleon 12 18:03 6 (105) Shayne Palmer Napoleon 11 18:20 7 (182) Tim Doetsch Napoleon 11 19:23 10. 345 MASON COUNTY CENTRAL ( 17:34 1:27:47 2:39) ================================================= 1 1 Zac Benham Mason County Central 10 15:38 2 71 Austin Persoon Mason County Central 12 17:46 3 79 Mitch Lange Mason County Central 10 17:52 4 95 Drew Griffis Mason County Central 11 18:14 5 99 Nolan Asiala Mason County Central 10 18:17 6 (137) Jacob Shoop Mason County Central 9 18:41 7 (190) Noah Genson Mason County Central 11 19:29 11. 377 JACKSON LUMEN CHRISTI ( 17:47 1:28:54 1:54) ================================================= 1 17 Karl Berkemeier Jackson Lumen Christi 12 16:40 2 31 Ryan Gibson Jackson Lumen Christi 11 17:02 3 89 Canyon Raburn Jackson Lumen Christi 12 18:09 4 117 Kristopher Cavender Jackson Lumen Christi 11 18:29 5 123 Alex Hoop Jackson Lumen Christi 11 18:34 6 (169) Trevor Norkey Jackson Lumen Christi 12 19:08 7 (218) Matt Thomas Jackson Lumen Christi 11 20:18 12. 404 HESPERIA ( 17:48 1:28:59 2:26) ================================================= 1 5 Damien Halverson Hesperia 11 16:16 2 45 Arik Lafave Hesperia 10 17:16 3 107 Kyle Venne Hesperia 9 18:22 4 109 Isaah Brown Hesperia 9 18:23 5 138 Collin Nielsen Hesperia 9 18:42 6 (175) Hunter Rosema Hesperia 11 19:13 7 (215) Nathan McKeown Hesperia 10 20:09 13. 415 LESLIE ( 17:58 1:29:46 1:01) ================================================= 1 49 Matt Subject Leslie 12 17:20 2 77 Justin Keller Leslie 12 17:50 3 82 Steven Wiltse Leslie 12 17:57 4 101 Levi Prater Leslie 11 18:18 5 106 Garrett Tremaine Leslie 12 18:21 6 (131) Troy Davis Leslie 10 18:38 7 (156) Zach Owen Leslie 11 18:59 14. 415 SCHOOLCRAFT ( 17:50 1:29:10 2:23) ================================================= 1 11 Zach Wehner Schoolcraft 12 16:27 2 27 Matt Ring Schoolcraft 10 16:58 3 97 Neal Malakowski Schoolcraft 12 18:16 4 132 Cody Ladd Schoolcraft 10 18:39 5 148 Devin Matheny Schoolcraft 9 18:50 6 (153) Calvin Scott Schoolcraft 12 18:57 7 (170) Jacob Evans Schoolcraft 10 19:08 15. 424 BATH ( 18:00 1:29:57 1:24) ================================================= 1 37 William Spagnuolo Bath 12 17:07 2 62 Elliott Carter Bath 10 17:41 3 91 Cole Trevino Bath 9 18:10 4 115 Case Trevino Bath 9 18:28 5 119 Elliott Lipe Bath 10 18:31 6 (142) Brad Coulter Bath 12 18:45 7 (161) Kyle Coulter Bath 10 19:04 16. 435 GRAND RAPIDS WEST CATHOLIC ( 17:55 1:29:33 2:49) ================================================= 1 10 Bobby Haskin Grand Rapids West Catholic 10 16:25 2 57 John Moore Grand Rapids West Catholic 12 17:34 3 65 Nathaniel Quam Grand Rapids West Catholic 12 17:43 4 127 Vincent Freeman Grand Rapids West Catholic 9 18:37 5 176 Jacob Schantz Grand Rapids West Catholic 9 19:14 6 (248) Quin Cowen Grand Rapids West Catholic 9 21:49 17. 438 BRIDGMAN ( 17:55 1:29:35 2:46) ================================================= 1 9 Cameron Bredice Bridgman 12 16:23 2 66 Brandon Owen Bridgman 9 17:43 3 81 Elliott Hanke Bridgman 10 17:56 4 111 Karl Hanke Bridgman 10 18:24 5 171 Kole Hanke Bridgman 9 19:09 6 (193) Warren Krettek Bridgman 11 19:31 7 (235) Adam Poschke Bridgman 9 20:56 18. 461 NEWAYGO ( 18:04 1:30:16 2:03) ================================================= 1 30 Max Smith Newaygo 11 17:01 2 54 Andrew Polasek Newaygo 11 17:29 3 94 Darick Wilson Newaygo 12 18:11 4 120 Rivver Dunham Newaygo 10 18:31 5 163 Justin Threatt Newaygo 10 19:04 6 (189) Dallas Miller Newaygo 11 19:29 7 (199) Brant McKay Newaygo 11 19:44 19. 477 JONESVILLE ( 18:07 1:30:34 1:37) ================================================= 1 44 Andrew Sines Jonesville 12 17:16 2 74 Travis Sutton Jonesville 11 17:49 3 84 Justin Taylor Jonesville 9 18:01 4 125 Kiehl Smith Jonesville 10 18:35 5 150 Nick Font Jonesville 12 18:53 6 (228) Tyler Geer Jonesville 9 20:31 7 (232) Aaron Lawrence Jonesville 11 20:43 20. 495 BANGOR ( 18:11 1:30:51 1:28) ================================================= 1 41 Ishmael Hodge Bangor 11 17:15 2 64 David Saucedo Bangor 12 17:42 3 124 Coty Clark Bangor 12 18:35 4 126 Justin Smith Bangor 9 18:36 5 140 David Watkins Bangor 12 18:43 6 (154) Carson Finch Bangor 9 18:57 7 (192) Levi Cole Bangor 11 19:30 21. 508 KALAMAZOO COMSTOCK ( 18:06 1:30:26 2:34) ================================================= 1 4 Zack Richards Kalamazoo Comstock 11 16:08 2 114 Doug Keto Kalamazoo Comstock 12 18:28 3 118 Travon Blakely Kalamazoo Comstock 9 18:29 4 133 Austin Salome Kalamazoo Comstock 10 18:39 5 139 Josh Musche Kalamazoo Comstock 12 18:42 6 (197) Devin Johnson Kalamazoo Comstock 12 19:43 7 (216) Garret Green Kalamazoo Comstock 9 20:15 22. 526 GRAND RAPIDS NORTHPOINTE CHRISTIAN ( 18:12 1:30:59 3:10) ================================================= 1 6 Nate Silvey Grand Rapids Northpointe Christian 12 16:17 2 93 Mike Maas Grand Rapids Northpointe Christian 11 18:11 3 112 Ben Kole Grand Rapids Northpointe Christian 9 18:26 4 128 Peter Tierney Grand Rapids Northpointe Christian 12 18:38 5 187 Brad Wynalda Grand Rapids Northpointe Christian 10 19:27 23. 577 ANN ARBOR GABRIEL RICHARD ( 18:20 1:31:40 2:34) ================================================= 1 14 Colin McNally Ann Arbor Gabriel Richard 11 16:34 2 102 Daniel Lacroix Ann Arbor Gabriel Richard 12 18:18 3 135 Andy Hill-Carruthers Ann Arbor Gabriel Richard 11 18:40 4 158 Michael Forrest Ann Arbor Gabriel Richard 10 19:00 5 168 Will Libs Ann Arbor Gabriel Richard 11 19:08 6 (173) Jesus Amado Ann Arbor Gabriel Richard 10 19:10 7 (174) Andrew Blower Ann Arbor Gabriel Richard 11 19:10 24. 593 MARLETTE ( 18:28 1:32:16 1:38) ================================================= 1 59 Eli Poth Marlette 12 17:37 2 63 Eric Poth Marlette 10 17:41 3 116 Sam Sartin Marlette 11 18:28 4 177 Markus Dale Marlette 11 19:15 5 178 Hayden Harneck Marlette 12 19:15 6 (195) Seth Ferguson Marlette 9 19:39 7 (217) Alex Herman Marlette 12 20:17 25. 609 GRANT ( 18:29 1:32:25 2:38) ================================================= 1 32 Jesse Saxton Grant 10 17:03 2 75 Benn Starr Grant 11 17:49 3 146 Mitchell Harvey Grant 11 18:49 4 160 Tommy Kelley Grant 9 19:03 5 196 Chase Hicks Grant 11 19:41 6 (213) Zach Vanderwiede Grant 9 20:06 7 (220) Cameron Fisk Grant 9 20:22 26. 643 CONSTANTINE ( 18:36 1:32:56 2:47) ================================================= 1 33 Dave Jones Constantine 12 17:03 2 53 Isaac Hartley Constantine 11 17:28 3 172 Hunter Kline Constantine 12 19:10 4 183 Noah Beegle Constantine 10 19:25 5 202 Ezra Amstutz Constantine 11 19:50 6 (206) Tim Kinney Constantine 9 19:59 7 (250) Jacob Dewitt Constantine 11 22:09 27. 650 FLINT POWERS CATHOLIC ( 18:40 1:33:16 1:03) ================================================= 1 98 Luke Driesen Flint Powers Catholic 12 18:16 2 110 Dan Bloink Flint Powers Catholic 12 18:23 3 113 Ryan Waggoner Flint Powers Catholic 11 18:26 4 149 Jacob O'Brien Flint Powers Catholic 12 18:52 5 180 Mike Sinanian Flint Powers Catholic 12 19:19 6 (185) Ian Fox Flint Powers Catholic 10 19:26 7 (188) Sean Corcoran Flint Powers Catholic 11 19:27 28. 659 MANISTEE ( 18:39 1:33:15 1:41) ================================================= 1 70 Bryce Cameron Manistee 11 17:45 2 108 Will Shriver Manistee 10 18:22 3 136 Colin Bachinski Manistee 12 18:41 4 159 Austin Fancher Manistee 12 19:01 5 186 Nick Bauman Manistee 12 19:26 6 (219) Kyle Schaubroeck Manistee 9 20:19 7 (241) Jacob Stefanski Manistee 10 21:16 29. 668 KINGSLEY ( 18:38 1:33:08 3:59) ================================================= 1 2 Jake Keena Kingsley 11 16:01 2 88 Richard Durecki Kingsley 11 18:07 3 167 Dylan Zenner Kingsley 12 19:07 4 204 Konrad Stein Kingsley 11 19:53 5 207 Tyrus Zenner Kingsley 9 20:00 6 (230) Garth Bogart Kingsley 11 20:41 7 (231) Josh Blasko Kingsley 9 20:42 30. 691 KENT CITY ( 18:42 1:33:29 3:59) ================================================= 1 3 Will Wilson Kent City 12 16:08 2 130 Tom Schutter Kent City 12 18:38 3 141 Aaron Ortiz Kent City 9 18:45 4 203 Reynaldo Santos Kent City 12 19:51 5 214 Ben Swanson Kent City 11 20:07 6 (245) Joshua Lee Kent City 9 21:27 7 (249) Nicholas Kridler Kent City 11 21:55 31. 844 COLOMA ( 19:34 1:37:49 3:32) ================================================= 1 87 Ryan Cade Coloma 12 18:05 2 100 Ben Olsen Coloma 11 18:18 3 200 Jacob Harvey Coloma 12 19:44 4 211 Austin Ebrecht Coloma 10 20:05 5 246 Greg Olsen Coloma 9 21:37 6 (251) Reese Sample Coloma 10 22:18 32. 871 FRANKENMUTH ( 19:32 1:37:38 2:41) ================================================= 1 121 Josh Fitch Frankenmuth 11 18:33 2 147 Grant Reene Frankenmuth 10 18:49 3 155 Shane Gutkowski Frankenmuth 10 18:57 4 208 Isaak Biddle Frankenmuth 9 20:05 5 240 Jeremy Wilson Frankenmuth 11 21:14 6 (242) Alex Leach Frankenmuth 10 21:17 7 (253) Logan Karney Frankenmuth 10 22:45 33. 896 LAWTON ( 21:04 1:45:19 7:09) ================================================= 1 92 Cole Menck Lawton 11 18:11 2 134 Charles Goole Lawton 10 18:39 3 157 Julian Torres Lawton 11 18:59 4 256 Patrick Wokeck Lawton 11 24:10 5 257 Garrett Vanwyk Lawton 11 25:20 34. 945 GRASS LAKE ( 19:34 1:37:48 1:01) ================================================= 1 162 Anthony Fonzi Grass Lake 12 19:04 2 184 David Sherwood Grass Lake 12 19:26 3 191 Isaac Alexander Grass Lake 9 19:30 4 198 Gage Lammers Grass Lake 12 19:43 5 210 Jake Kerstetter Grass Lake 10 20:05 6 (212) Chase Amley Grass Lake 10 20:06 7 (247) Nathan Howell Grass Lake 12 21:43 35. 976 HOPKINS ( 19:59 1:39:52 2:37) ================================================= 1 103 Michael Heppe Hopkins 10 18:20 2 181 Steven Henley Hopkins 11 19:22 3 223 Michael McKenzie Hopkins 9 20:24 4 233 Clayton Conner Hopkins 10 20:49 5 236 Nick Belka Hopkins 9 20:57 6 (243) Dakota Miller Hopkins 11 21:22 7 (258) Josh Verberg Hopkins 10 25:53 36. 998 KALAMAZOO HACKETT ( 19:53 1:39:24 1:37) ================================================= 1 145 Michael Elluru Kalamazoo Hackett 12 18:47 2 201 Josh Carpenter Kalamazoo Hackett 11 19:46 3 209 Jake Buday Kalamazoo Hackett 12 20:05 4 221 Collin Widger Kalamazoo Hackett 11 20:22 5 222 Adam Schwanzl Kalamazoo Hackett 9 20:24 6 (227) Palmer Cleaver Kalamazoo Hackett 9 20:29 7 (239) Tj Krawczyk Kalamazoo Hackett 9 21:03 37. 1106 DELTON-KELLOGG ( 20:23 1:41:51 1:22) ================================================= 1 194 Dylan Kelley Delton-Kellogg 12 19:33 2 224 Brock Mueller Delton-Kellogg 11 20:24 3 225 Eric Hoeberling Delton-Kellogg 10 20:25 4 229 Lane Homister Delton-Kellogg 9 20:34 5 234 Jacob Morgan Delton-Kellogg 12 20:55 6 (244) Joey Zito Delton-Kellogg 9 21:26 7 (252) Mathew Elliot Delton-Kellogg 11 22:26 38. 1138 BUCHANAN ( 21:38 1:48:10 4:44) ================================================= 1 165 Paul Pfiiger Buchanan 9 19:06 2 226 Matt Mitchell Buchanan 10 20:28 3 238 Hunter Crocker Buchanan 9 20:59 4 254 Charlie Johnson Buchanan 12 23:47 5 255 Justin Cowels Buchanan 9 23:50 TEAM RESULTS - DIVISION 2 VARSITY - WOMENS 1. 154 GRAND RAPIDS CHRISTIAN ( 19:49 1:39:04 1:41) ================================================= 1 9 Rachel Warners Grand Rapids Christian 11 19:05 2 12 Katie Verhulst Grand Rapids Christian 11 19:16 3 29 Lindsey Fox Grand Rapids Christian 11 19:55 4 33 Claire Brouwer Grand Rapids Christian 10 20:02 5 71 Megan Schenkel Grand Rapids Christian 9 20:46 6 (105) Sarah Brouwer Grand Rapids Christian 9 21:19 2. 161 LINDEN ( 19:53 1:39:22 1:17) ================================================= 1 11 Sydney Elmer Linden 12 19:11 2 13 McKayla Guy Linden 10 19:23 3 35 Jordan Holscher Linden 10 20:06 4 46 Savannah Ferrara Linden 11 20:14 5 56 Courtney Davis Linden 11 20:28 6 (110) Taylor Ganger Linden 10 21:21 7 (139) Maya Gossett Linden 10 21:41 3. 164 SPRING LAKE ( 19:58 1:39:48 0:59) ================================================= 1 14 Carlyn Arteaga Spring Lake 11 19:28 2 18 Erin O'Keefe Spring Lake 10 19:37 3 32 Ashley Warner Spring Lake 12 20:02 4 45 Lacie Piekarski Spring Lake 11 20:14 5 55 Skyler Gilchrist Spring Lake 9 20:27 6 ( 93) Brooke Carrier Spring Lake 10 21:08 7 (129) Anna Huizenga Spring Lake 12 21:32 4. 222 EAST GRAND RAPIDS ( 20:15 1:41:12 0:49) ================================================= 1 25 Anna Laffrey East Grand Rapids 10 19:51 2 28 Becca Solberg East Grand Rapids 11 19:54 3 40 Kate Krug East Grand Rapids 11 20:08 4 64 Mackenzie Micho East Grand Rapids 12 20:39 5 65 Margo McLain East Grand Rapids 11 20:40 6 ( 88) Mackenzie Cole East Grand Rapids 10 21:06 7 (115) Maddie McCahill East Grand Rapids 9 21:23 5. 259 DEARBORN DIVINE CHILD ( 20:23 1:41:54 0:55) ================================================= 1 24 Jackie White Dearborn Divine Child 11 19:51 2 48 Haley Divis Dearborn Divine Child 10 20:16 3 52 Veronica Norwood Dearborn Divine Child 9 20:22 4 63 Ellayna Iaquaniello Dearborn Divine Child 11 20:39 5 72 Ella Lawson Dearborn Divine Child 9 20:46 6 (111) Grace Iaquaniello Dearborn Divine Child 9 21:21 7 (187) Sarah Grawburg Dearborn Divine Child 9 22:30 6. 263 RICHLAND GULL LAKE ( 20:22 1:41:48 1:31) ================================================= 1 22 Lily Fell Richland Gull Lake 10 19:48 2 31 Mikayla Hostetler Richland Gull Lake 11 19:59 3 49 Paige O'Connor Richland Gull Lake 10 20:16 4 54 Sarah Sikkema Richland Gull Lake 10 20:26 5 107 Kylee Chaffin Richland Gull Lake 12 21:19 6 (133) Hayley Buckhout Richland Gull Lake 11 21:36 7 (176) Caroline McKay Richland Gull Lake 9 22:22 7. 267 GRAND RAPIDS FOREST HILLS NORTHERN ( 20:05 1:40:22 3:17) ================================================= 1 2 Morgan Posthuma Grand Rapids Forest Hills Northern 11 18:07 2 21 Katya Bohatch Grand Rapids Forest Hills Northern 10 19:42 3 51 Norah Fanning Grand Rapids Forest Hills Northern 10 20:20 4 74 Rachel McSween Grand Rapids Forest Hills Northern 12 20:49 5 119 Elise Argue Grand Rapids Forest Hills Northern 12 21:24 6 (149) Kenzie Wilkinson Grand Rapids Forest Hills Northern 12 21:52 7 (164) Janelle Posthuma Grand Rapids Forest Hills Northern 11 22:08 8. 281 GRAND RAPIDS SOUTH CHRISTIAN ( 20:19 1:41:31 2:20) ================================================= 1 5 Alexis Miller Grand Rapids South Christian 11 18:45 2 27 Megan Schwartz Grand Rapids South Christian 12 19:52 3 81 Alyssa Schwartz Grand Rapids South Christian 10 20:54 4 82 Bailey Montgomery Grand Rapids South Christian 10 20:55 5 86 Lydia Dykhouse Grand Rapids South Christian 12 21:05 6 ( 97) Amanda Montgomery Grand Rapids South Christian 10 21:10 7 (123) Haley Ritsema Grand Rapids South Christian 11 21:26 9. 295 DEWITT ( 20:31 1:42:32 1:28) ================================================= 1 20 Shelby Waterson Dewitt 11 19:40 2 43 Jordan Lee Dewitt 11 20:11 3 57 Emily Murdoch Dewitt 12 20:29 4 84 Kelsey Grost Dewitt 9 21:04 5 91 Shelby Allen Dewitt 12 21:08 6 (204) Cassidy Curtiss Dewitt 9 22:53 7 (242) Bailee Morgan Dewitt 12 23:52 10. 313 FOREST HILLS EASTERN ( 20:34 1:42:46 1:37) ================================================= 1 15 Mary Kostielney Forest Hills Eastern 12 19:30 2 59 Morgan Redetzke Forest Hills Eastern 10 20:31 3 60 Abigail Bowman Forest Hills Eastern 11 20:31 4 89 Madison Pullen Forest Hills Eastern 9 21:07 5 90 Lauren Allard Forest Hills Eastern 10 21:07 6 ( 96) Bethany Bartlett Forest Hills Eastern 12 21:10 7 (153) Taylor Sterenberg Forest Hills Eastern 11 21:56 11. 346 VICKSBURG ( 20:30 1:42:30 2:19) ================================================= 1 10 Gabrielle Perrin Vicksburg 11 19:05 2 17 Layna Steele Vicksburg 9 19:33 3 85 Victoria Thamann Vicksburg 10 21:05 4 116 Ali Chioda Vicksburg 10 21:23 5 118 Cara Hoover Vicksburg 12 21:24 6 (136) Anna Roodbergen Vicksburg 12 21:38 7 (213) Emily Barnum Vicksburg 12 23:03 12. 373 MASON ( 20:19 1:41:31 3:44) ================================================= 1 1 Meg Darmofal Mason 11 18:03 2 6 Trudie Mulville Mason 12 19:01 3 101 Libbey Jones Mason 12 21:16 4 121 Leaha Sinnaeve Mason 11 21:24 5 144 Alexis Lyons Mason 11 21:47 6 (175) Callie Jones Mason 9 22:21 7 (260) Whitney Luks Mason 10 25:20 13. 383 CULVER MILITARY ACADEMIES ( 20:51 1:44:13 1:11) ================================================= 1 37 Hannah Buggeln Culver Military Academies 12 20:07 2 77 Sydney Wolff Culver Military Academies 11 20:51 3 78 Annie Shea Culver Military Academies 10 20:52 4 87 Mary Terhune Culver Military Academies 9 21:05 5 104 Stephanie Ma Culver Military Academies 10 21:18 6 (145) April Miltich Culver Military Academies 11 21:49 14. 401 WARREN REGINA ( 20:52 1:44:19 1:16) ================================================= 1 41 Jenny Ponkowski Warren Regina 12 20:08 2 73 Lauren Valentini Warren Regina 10 20:47 3 76 Teresa Diehl Warren Regina 10 20:51 4 94 Christina Ridella Warren Regina 12 21:09 5 117 Ashleigh Czewski Warren Regina 11 21:24 6 (150) Megan Manczyk Warren Regina 12 21:53 7 (186) Kelsey Capoferri Warren Regina 10 22:29 15. 442 WHITEHALL ( 20:53 1:44:21 2:24) ================================================= 1 16 Jessica Harris Whitehall 11 19:31 2 38 Avley Hentschel Whitehall 9 20:07 3 112 Cassandra McAllister Whitehall 12 21:22 4 124 Maya Hector Whitehall 9 21:26 5 152 Ruby Ray Whitehall 12 21:55 6 (184) Kallan Sawyer Whitehall 11 22:27 7 (207) Jessica Friend Whitehall 12 22:54 16. 474 IONIA ( 21:03 1:45:13 1:31) ================================================= 1 39 Brittany Wright Ionia 12 20:08 2 80 Serena Lebo Ionia 10 20:52 3 92 Kaitlyn Rademacher Ionia 11 21:08 4 126 Jenna Koelsch Ionia 12 21:26 5 137 Kiersten Reeves Ionia 9 21:39 6 (177) Kaylee Shattuck Ionia 10 22:22 7 (182) Carson Yenchar Ionia 9 22:24 17. 512 HOLLAND CHRISTIAN ( 21:12 1:46:00 1:36) ================================================= 1 47 Maria Kuiper Holland Christian 11 20:15 2 83 Veronica Vance Holland Christian 10 21:03 3 100 Alyssa Boeve Holland Christian 10 21:14 4 135 Saskia Praamsma Holland Christian 9 21:37 5 147 Tessa Vandewalker Holland Christian 10 21:51 6 (154) Katlyn Dewitt Holland Christian 9 21:57 7 (169) Jill Parker Holland Christian 9 22:16 18. 519 LUDINGTON ( 21:03 1:45:14 3:02) ================================================= 1 8 Lauren Biggs Ludington 9 19:01 2 70 Kayleigh Shillinger Ludington 12 20:45 3 128 Makenna Schwass Ludington 9 21:27 4 155 Naomi Billings Ludington 9 21:58 5 158 Asia Patterson Ludington 9 22:03 6 (227) Corinne Anderson Ludington 11 23:22 7 (265) Emily Edel Ludington 11 25:56 19. 532 MT. PLEASANT ( 21:15 1:46:15 1:36) ================================================= 1 58 Whitney Taylor Mt. Pleasant 9 20:30 2 79 Diana Tecklenberg Mt. Pleasant 12 20:52 3 114 Shannon Bradley Mt. Pleasant 12 21:23 4 120 Chelsea Ouellette Mt. Pleasant 12 21:24 5 161 Graysen Evans Mt. Pleasant 9 22:06 6 (179) Ellie Winter Mt. Pleasant 10 22:22 7 (219) Dara Brown Mt. Pleasant 12 23:10 20. 582 CHIPPEWA HILLS ( 21:23 1:46:55 6:14) ================================================= 1 3 Megan O'Neil Chippewa Hills 12 18:17 2 36 Kylie Schafer Chippewa Hills 11 20:06 3 67 Emily Starck Chippewa Hills 11 20:41 4 225 Blake Kuzma Chippewa Hills 11 23:20 5 251 Alexis Newman Chippewa Hills 10 24:31 6 (254) Emonee Anderson Chippewa Hills 11 24:39 7 (259) Arielle Esch Chippewa Hills 11 25:05 21. 587 CEDAR SPRINGS ( 21:27 1:47:11 1:36) ================================================= 1 62 Maddie Pekrul Cedar Springs 12 20:39 2 95 Ellie Ovokaitys Cedar Springs 10 21:09 3 122 Kelsie Webber Cedar Springs 10 21:26 4 140 Michaela Burnett Cedar Springs 12 21:42 5 168 Aaliyah Sargent Cedar Springs 9 22:15 6 (201) Allyson Marvel Cedar Springs 10 22:47 22. 599 FREMONT ( 21:26 1:47:06 3:27) ================================================= 1 19 Mackenzie Lounsbery Fremont 12 19:38 2 34 Brooke Wahl Fremont 12 20:03 3 125 Annette Gerdon Fremont 12 21:26 4 206 Katelyn Fowler Fremont 10 22:54 5 215 Colleen Hall Fremont 12 23:05 6 (231) Melody Perrin Fremont 10 23:28 23. 607 ZEELAND WEST ( 21:30 1:47:29 2:13) ================================================= 1 42 Ainslie Schenk Zeeland West 12 20:09 2 102 Morgan Overweg Zeeland West 9 21:17 3 113 Lydia Bekius Zeeland West 10 21:22 4 172 Taylor Elenbaas Zeeland West 11 22:19 5 178 Mackenzie Abrigo Zeeland West 10 22:22 6 (202) Marlene Lein Zeeland West 12 22:49 7 (216) Lindsay Ross Zeeland West 12 23:06 24. 640 ST. JOSEPH ( 21:36 1:48:00 2:19) ================================================= 1 53 Vanessa Veersma St. Joseph 9 20:25 2 61 Natalie Hepburn St. Joseph 12 20:35 3 143 Sonal Jain St. Joseph 9 21:45 4 188 Maya Fitzstephens St. Joseph 9 22:31 5 195 Leah McQuone St. Joseph 12 22:44 6 (203) Natalie Whise St. Joseph 12 22:52 7 (233) Sarah Hartwell St. Joseph 12 23:30 25. 641 PLAINWELL ( 21:30 1:47:29 4:13) ================================================= 1 7 Makenzie Evers Plainwell 12 19:01 2 26 Haley Betts Plainwell 11 19:51 3 192 Olivia Alward Plainwell 9 22:38 4 196 Oriana Benincasa Plainwell 12 22:45 5 220 Colleen Loftus Plainwell 9 23:14 6 (232) Madison Spratt Plainwell 12 23:30 7 (249) Olivia Harlow Plainwell 10 24:15 26. 685 HASTINGS ( 21:51 1:49:15 3:16) ================================================= 1 66 Trista Straube Hastings 12 20:41 2 68 Kayleigh Collins Hastings 9 20:43 3 148 Rachel Rimer Hastings 12 21:51 4 159 Katherine Weinbrecht Hastings 9 22:03 5 244 Emily Pattok Hastings 9 23:57 6 (253) Abby Laubaugh Hastings 11 24:35 27. 712 ALLENDALE ( 21:50 1:49:09 2:02) ================================================= 1 69 Rachel Gohn Allendale 10 20:44 2 130 Bekah Vanderhelm Allendale 9 21:34 3 142 Layne Corner Allendale 12 21:44 4 173 Aislinn Droski Allendale 10 22:21 5 198 Jozlyn Evans Allendale 11 22:46 6 (211) Shelbi Dyke Allendale 11 22:59 7 (212) Grace Hovingh Allendale 9 23:01 28. 715 ST. CLAIR ( 22:06 1:50:29 4:53) ================================================= 1 23 Morgan Markel St. Clair 9 19:50 2 30 Maddie Shepherd St. Clair 9 19:57 3 166 Nicole Conigliaro St. Clair 12 22:13 4 240 Samantha Marcath St. Clair 12 23:46 5 256 Emma Marcath St. Clair 9 24:43 6 (267) Maycee Frey St. Clair 12 25:58 7 (272) Isabel Boes St. Clair 10 27:02 29. 723 BYRON CENTER ( 21:54 1:49:29 2:53) ================================================= 1 50 Lyric Bronkema Byron Center 11 20:17 2 75 Karin Lee Byron Center 10 20:50 3 183 Kaley Davis Byron Center 11 22:26 4 197 Olivia Wait Byron Center 12 22:46 5 218 Haley Stersic Byron Center 10 23:10 6 (250) Kaylee Mayberry Byron Center 9 24:23 7 (252) Katie Verbrugge Byron Center 12 24:34 30. 724 COOPERSVILLE ( 21:51 1:49:13 2:44) ================================================= 1 44 Catherine Croft Coopersville 12 20:12 2 127 Brynna Hilton Coopersville 12 21:27 3 170 Colleen Haley Coopersville 10 22:17 4 174 Hannah Eckerd Coopersville 10 22:21 5 209 Jordan Purvins Coopersville 11 22:56 6 (246) Lizzy Russo Coopersville 10 23:59 7 (261) Emma Buist Coopersville 12 25:26 31. 744 GRAND RAPIDS CATHOLIC CENTRAL ( 21:55 1:49:33 1:15) ================================================= 1 103 Leanne McWain Grand Rapids Catholic Central 12 21:18 2 131 Vonehr Karmyn Grand Rapids Catholic Central 9 21:34 3 157 Hoban Isabela Grand Rapids Catholic Central 9 22:00 4 163 Claire Latus-Kennedy Grand Rapids Catholic Central 12 22:08 5 190 Regan Ora Grand Rapids Catholic Central 11 22:33 6 (221) Kayla Veneklase Grand Rapids Catholic Central 11 23:15 7 (230) Sarah MacLachlan Grand Rapids Catholic Central 9 23:25 32. 764 WAYLAND UNION ( 22:00 1:49:58 1:42) ================================================= 1 98 Abby Wykoski Wayland Union 12 21:12 2 134 Mickala Kohtz Wayland Union 10 21:36 3 160 Emily Isenhoff Wayland Union 9 22:03 4 167 Brittany Ludwig Wayland Union 9 22:13 5 205 Brittany McLain Wayland Union 12 22:54 6 (208) Riley Shepherd Wayland Union 10 22:55 7 (248) Haley Holtz Wayland Union 11 24:11 33. 798 HUDSONVILLE UNITY CHRISTIAN ( 21:59 1:49:53 5:01) ================================================= 1 4 Kelli Nesky Hudsonville Unity Christian 11 18:35 2 146 Lizzie Markvluwer Hudsonville Unity Christian 10 21:51 3 200 Jena Gaffner Hudsonville Unity Christian 10 22:47 4 214 Jessica Quist Hudsonville Unity Christian 10 23:04 5 234 Isabelle Vruwink Hudsonville Unity Christian 9 23:36 6 (238) Emma Boven Hudsonville Unity Christian 10 23:40 34. 811 THREE RIVERS ( 22:09 1:50:43 1:16) ================================================= 1 108 Marley Guy Three Rivers 12 21:20 2 156 Alicia Schmidtendorff Three Rivers 12 22:00 3 171 Rain Barnes Three Rivers 10 22:18 4 185 Alyssa Speelman Three Rivers 9 22:29 5 191 Carolyn Kirchner Three Rivers 10 22:36 6 (245) Jamie Barrett Three Rivers 10 23:59 7 (266) Kayla Bachinski Three Rivers 10 25:57 35. 827 MONROE JEFFERSON ( 22:10 1:50:49 1:11) ================================================= 1 132 Madison Stone Monroe Jefferson 11 21:35 2 141 Celeste Mathews Monroe Jefferson 9 21:42 3 162 Hayley Stone Monroe Jefferson 11 22:07 4 193 Hannah Pifer Monroe Jefferson 9 22:39 5 199 Chelsey Feaganes Monroe Jefferson 11 22:46 6 (222) Lauren Lukasik Monroe Jefferson 11 23:15 7 (229) Sidney Mason Monroe Jefferson 9 23:24 36. 906 CARLETON AIRPORT ( 22:34 1:52:46 2:28) ================================================= 1 99 Autumn Lewis Carleton Airport 10 21:12 2 165 Shelby Burnett Carleton Airport 11 22:12 3 181 Kayla Hodges Carleton Airport 10 22:24 4 224 Kate Belinky Carleton Airport 12 23:18 5 237 Hannah Doederlein Carleton Airport 11 23:40 6 (257) Courtney McVey Carleton Airport 12 24:57 7 (258) Heather Woodrum Carleton Airport 11 25:03 37. 934 SOUTH HAVEN ( 22:59 1:54:51 4:25) ================================================= 1 106 Abby Hendrix South Haven 10 21:19 2 138 Bailey Rooker South Haven 11 21:41 3 210 Catherine Hasted South Haven 9 22:58 4 217 Julianna Goodall South Haven 9 23:09 5 263 Elizabeth Hasted South Haven 10 25:44 6 (268) Olivia Nichols South Haven 12 26:14 7 (269) Bri Dotson South Haven 11 26:22 38. 940 EDWARDSBURG ( 22:39 1:53:12 2:22) ================================================= 1 109 Abbie Smith Edwardsburg 10 21:20 2 180 Allison Lewis Edwardsburg 9 22:23 3 189 Gianna Haller Edwardsburg 11 22:31 4 223 Isabelle Peak Edwardsburg 11 23:16 5 239 Emily Lopez Edwardsburg 9 23:42 6 (241) Brittany Udell Edwardsburg 11 23:51 7 (247) Savannah Dixon Edwardsburg 9 24:10 39. 1093 COLDWATER ( 23:17 1:56:24 2:02) ================================================= 1 151 Natalee Dally Coldwater 12 21:53 2 228 Madison Marsh Coldwater 9 23:22 3 235 Andrea Sowles Coldwater 12 23:36 4 236 Josilyn Quimby Coldwater 9 23:38 5 243 Kelly Haskins Coldwater 10 23:55 6 (270) Emily Hicks Coldwater 11 26:29 40. 1201 STEVENSVILLE LAKESHORE ( 24:26 2:02:08 3:10) ================================================= 1 194 Nikki Shenker Stevensville Lakeshore 9 22:40 2 226 Jacquelyn Frazier Stevensville Lakeshore 10 23:21 3 255 Ashley Dine Stevensville Lakeshore 10 24:41 4 262 Margaret Miller Stevensville Lakeshore 12 25:36 5 264 Morgan McClure Stevensville Lakeshore 10 25:50 6 (271) Hailey Malone Stevensville Lakeshore 11 26:37 TEAM RESULTS - DIVISION 1 VARSITY - WOMENS 1. 62 ROCKFORD ( 18:37 1:33:02 1:40) ================================================= 1 1 Lauren Brasure Rockford 12 17:36 2 5 Kerianne Schoff Rockford 11 18:17 3 12 Morgan Harney Rockford 12 18:50 4 20 Morgan Benoit Rockford 10 19:03 5 24 Natalie Napolillo Rockford 11 19:16 6 ( 42) Larissa Medich Rockford 10 19:49 7 ( 43) Maja Hill Rockford 11 19:52 2. 84 SALINE ( 18:51 1:34:15 1:31) ================================================= 1 4 Elianna Shwayder Saline 12 18:15 2 7 Gillian Walter Saline 10 18:17 3 11 Hannah Cummings Saline 10 18:48 4 22 Abby Rentschler Saline 11 19:09 5 40 Gloria Park Saline 12 19:46 6 ( 56) Haleigh Cummings Saline 10 20:05 7 (117) Alexa Reyst Saline 10 21:08 3. 124 TRAVERSE CITY CENTRAL ( 19:13 1:36:03 1:18) ================================================= 1 8 Ashley Ko Traverse City Central 11 18:30 2 16 Molly Peregrine Traverse City Central 12 18:55 3 21 Graceanne Tarsa Traverse City Central 11 19:08 4 38 Joy Reist Traverse City Central 12 19:42 5 41 Emmalyne Tarsa Traverse City Central 9 19:48 6 ( 50) Hannah Keyser Traverse City Central 11 20:00 7 (122) Courtney Stewart Traverse City Central 10 21:14 4. 149 BRIGHTON ( 19:22 1:36:50 1:41) ================================================= 1 9 Andrea Crowe Brighton 9 18:42 2 19 Natalie Monroe Brighton 12 19:02 3 25 Jenna Sica Brighton 10 19:18 4 28 Marissa McGahan Brighton 12 19:25 5 68 Jourdan Davis Brighton 11 20:23 6 ( 84) Kirsten McGahan Brighton 10 20:42 7 (119) Jackie Kochan Brighton 10 21:10 5. 235 ST URSULA ACADEMY (CINCINNATI) ( 19:42 1:38:27 2:52) ================================================= 1 2 Annie Heffernan St Ursula Academy (cincinnati) 11 17:50 2 30 Maria Weisgerber St Ursula Academy (cincinnati) 11 19:31 3 55 Caitlin Kelly St Ursula Academy (cincinnati) 11 20:04 4 63 Sarah Clark St Ursula Academy (cincinnati) 12 20:20 5 85 Caroline Perry St Ursula Academy (cincinnati) 12 20:42 6 (130) Gracie Walter St Ursula Academy (cincinnati) 9 21:21 7 (147) Elizabeth Klare St Ursula Academy (cincinnati) 12 21:40 6. 284 JENISON ( 19:47 1:38:51 3:04) ================================================= 1 6 Ellie Leonard Jenison 12 18:17 2 10 Bailey Johnson Jenison 11 18:43 3 27 Chelse Vanspronsen Jenison 12 19:24 4 112 Shaylin Hollis Jenison 11 21:06 5 129 Lexi Kapla Jenison 9 21:21 6 (169) Stormi Samuels Jenison 11 22:04 7 (181) Lynden Hamstra Jenison 10 22:17 7. 303 DEXTER ( 20:07 1:40:32 2:06) ================================================= 1 15 Alison McLean Dexter 10 18:53 2 33 Alexandra Ammann Dexter 11 19:37 3 62 Robin Jackson Dexter 12 20:20 4 88 Elizabeth Greve Dexter 11 20:43 5 105 Charlotte Read Dexter 11 20:59 6 (106) Jordan McGinnis Dexter 9 20:59 7 (180) Cailin McLean Dexter 12 22:17 8. 313 AUBURN BAY CITY WESTERN ( 20:13 1:41:03 1:24) ================================================= 1 39 Madison Marciniak Auburn Bay City Western 11 19:44 2 48 Laura Estrada Auburn Bay City Western 10 19:58 3 52 Kelly Pietrzak Auburn Bay City Western 12 20:02 4 58 Rebecca Estep Auburn Bay City Western 10 20:11 5 116 Molly Hecox Auburn Bay City Western 9 21:08 6 (154) Erin Hacker Auburn Bay City Western 9 21:44 7 (158) Emily Reinhardt Auburn Bay City Western 11 21:49 9. 322 GRANDVILLE ( 19:59 1:39:53 3:47) ================================================= 1 3 Valerie Wierenga Grandville 10 18:02 2 23 Rachael Webb Grandville 12 19:15 3 64 Medra Stoner Grandville 10 20:20 4 73 Allison Utting Grandville 11 20:27 5 159 Bekki Reneker Grandville 12 21:49 6 (188) Emily Sinclair Grandville 9 22:37 7 (196) Mackenzie Brower Grandville 10 23:09 10. 324 OKEMOS ( 20:10 1:40:50 1:56) ================================================= 1 13 Haley Mullen Okemos 12 18:51 2 57 Ayda Alavi Okemos 12 20:06 3 65 Maya Aronoff Okemos 11 20:21 4 93 Amanda Delekta Okemos 11 20:45 5 96 Kendall Bubolz Okemos 9 20:47 6 (166) Kendall Cassella Okemos 10 22:00 11. 329 GRAND HAVEN ( 20:14 1:41:08 2:08) ================================================= 1 18 Claire Borchers Grand Haven 12 18:59 2 45 Roxy Glasser Grand Haven 12 19:57 3 69 Hannah Kenny Grand Haven 10 20:24 4 83 Alanna Kenny Grand Haven 12 20:41 5 114 Malea Teerman Grand Haven 10 21:07 6 (151) McKenna Mahacek Grand Haven 12 21:41 7 (182) Mikayla Rowden Grand Haven 11 22:18 12. 353 GRAND LEDGE ( 20:23 1:41:53 1:12) ================================================= 1 37 Krista Magness Grand Ledge 12 19:42 2 44 Taryn Hubaker Grand Ledge 11 19:53 3 80 Brittany Dale Grand Ledge 9 20:39 4 92 Olivia Conway Grand Ledge 11 20:45 5 100 Jenna Magness Grand Ledge 9 20:54 6 (120) Morgan Arnouts Grand Ledge 9 21:10 7 (125) Rebekka Golisch Grand Ledge 10 21:17 13. 354 GRAND RAPIDS FOREST HILLS CENTRAL ( 20:26 1:42:08 0:45) ================================================= 1 47 Ally Destefano Grand Rapids Forest Hills Central 10 19:58 2 67 Ally Stapleton Grand Rapids Forest Hills Central 10 20:22 3 75 Katie Allen Grand Rapids Forest Hills Central 9 20:29 4 79 Catherine Stapleton Grand Rapids Forest Hills Central 10 20:36 5 86 Cecelia Batterbee Grand Rapids Forest Hills Central 10 20:43 6 (124) Anna Raisch Grand Rapids Forest Hills Central 11 21:16 7 (137) Meghan Donovan Grand Rapids Forest Hills Central 10 21:27 14. 362 HOWELL ( 20:27 1:42:12 0:59) ================================================= 1 46 Bridget Wilkin Howell 10 19:57 2 61 Christine Cieslak Howell 12 20:15 3 66 Grace Henderson Howell 10 20:21 4 87 Jordan Adam Howell 9 20:43 5 102 Hayley Sowell Howell 12 20:56 6 (108) Emily Allison Howell 12 21:04 7 (115) Taylor Grace Howell 12 21:07 15. 367 TEMPERANCE BEDFORD ( 20:25 1:42:02 1:30) ================================================= 1 32 Roma Lucarelli Temperance Bedford 10 19:36 2 35 Rachel Boulton Temperance Bedford 10 19:40 3 76 Katie Bules Temperance Bedford 11 20:34 4 111 Courtney Fornwald Temperance Bedford 11 21:06 5 113 Kaitlyn Leist Temperance Bedford 12 21:06 6 (139) Phoebe Varney Temperance Bedford 10 21:31 7 (192) Morgan McCormick Temperance Bedford 10 22:55 16. 376 CALEDONIA ( 20:26 1:42:07 1:51) ================================================= 1 34 Olivia Bordewyk Caledonia 11 19:40 2 49 Olivia Schorder Caledonia 9 19:59 3 59 Holly Rave Caledonia 12 20:11 4 94 Maggie Dejong Caledonia 12 20:46 5 140 Amanda Sorokin Caledonia 10 21:31 6 (141) Megan Seromik Caledonia 10 21:31 7 (150) Allie Donalson Caledonia 12 21:41 17. 380 TRAVERSE CITY WEST ( 20:25 1:42:01 2:42) ================================================= 1 17 Jessica Gockley Traverse City West 10 18:59 2 60 Emily O'Leary Traverse City West 10 20:14 3 72 Quinn Hall Traverse City West 11 20:26 4 82 Corinne Schrotenboer Traverse City West 11 20:41 5 149 Amanda Fouchey Traverse City West 12 21:41 6 (152) Alyssa Ohanesian Traverse City West 11 21:41 7 (176) Annie Kittendorf Traverse City West 10 22:09 18. 402 ANN ARBOR HURON ( 20:29 1:42:22 2:12) ================================================= 1 14 Alexandria Cell Ann Arbor Huron 12 18:53 2 81 Sarah Neumar Ann Arbor Huron 11 20:40 3 97 Olivia Cell Ann Arbor Huron 10 20:49 4 101 Shuqi Chen Ann Arbor Huron 9 20:55 5 109 Jessica Johnson Ann Arbor Huron 12 21:05 6 (110) Allie Forman Ann Arbor Huron 11 21:05 7 (165) Hannah Bartoshesky Ann Arbor Huron 10 21:59 19. 413 PINCKNEY ( 20:36 1:42:56 1:36) ================================================= 1 36 Darby Meinecke Pinckney 12 19:42 2 74 Isabella Garcia Pinckney 9 20:28 3 77 Catherine Stone Pinckney 9 20:35 4 98 Mackenzie Caranno Pinckney 9 20:53 5 128 Abby Van Volkenberg Pinckney 9 21:18 6 (145) Jesscia Eddings Pinckney 10 21:36 7 (187) Abby Hackett Pinckney 10 22:33 20. 504 CHICAGO (WHITNEY YOUNG) ( 20:53 1:44:21 1:50) ================================================= 1 51 Isobel Araujo Chicago (whitney Young) 12 20:00 2 70 Maia Sanders Chicago (whitney Young) 10 20:24 3 89 Zoe Kane-Preissing Chicago (whitney Young) 10 20:43 4 134 Jada Palmer Chicago (whitney Young) 11 21:24 5 160 Katherine Shen Chicago (whitney Young) 10 21:50 6 (172) Gabby Afable Chicago (whitney Young) 11 22:07 7 (179) Jennifer Sorescu Chicago (whitney Young) 10 22:16 21. 511 MUSKEGON MONA SHORES ( 20:50 1:44:10 2:26) ================================================= 1 26 Jackie Seward Muskegon Mona Shores 10 19:18 2 91 Sarah Resterhouse Muskegon Mona Shores 9 20:45 3 107 Morgan Dennison Muskegon Mona Shores 10 21:00 4 132 Annika Cotner Muskegon Mona Shores 9 21:23 5 155 Sam Morse Muskegon Mona Shores 12 21:44 6 (163) Kayla Green Muskegon Mona Shores 12 21:54 7 (203) Rachel Resterhouse Muskegon Mona Shores 12 23:45 22. 531 PORTAGE NORTHERN ( 20:55 1:44:34 2:25) ================================================= 1 29 Alexa Vanderhoff Portage Northern 10 19:26 2 71 Kayla Gercak Portage Northern 11 20:25 3 127 Ally Rabe Portage Northern 12 21:18 4 143 Emily Hamlin Portage Northern 9 21:34 5 161 Sophie Morin Portage Northern 10 21:51 6 (164) Kristina Maki Portage Northern 11 21:58 7 (215) Katelyn Moon Portage Northern 11 24:37 23. 556 BROWNSTOWN WOODHAVEN ( 21:04 1:45:20 2:03) ================================================= 1 53 Aly Trapp Brownstown Woodhaven 11 20:02 2 90 Chloe Hoye Brownstown Woodhaven 9 20:44 3 99 Tea Greca Brownstown Woodhaven 11 20:53 4 144 Kendra Cook Brownstown Woodhaven 11 21:36 5 170 Melinda Dietz Brownstown Woodhaven 11 22:05 6 (177) Hannah Henson Brownstown Woodhaven 10 22:10 7 (185) Karina Villalobos Brownstown Woodhaven 11 22:30 24. 622 PORTAGE CENTRAL ( 21:16 1:46:18 0:43) ================================================= 1 95 Megan Kordupel Portage Central 10 20:47 2 123 Ally Peirce Portage Central 12 21:14 3 131 Lauren Wright Portage Central 11 21:22 4 135 Anna Kahmark Portage Central 9 21:25 5 138 Aubrey Hemstreet Portage Central 10 21:30 6 (157) Ellie Best Portage Central 11 21:48 7 (189) Sylvia Knight Portage Central 11 22:42 25. 676 GRAND RAPIDS KENOWA HILLS ( 21:29 1:47:22 1:29) ================================================= 1 78 Dylann Hodgkinson Grand Rapids Kenowa Hills 10 20:35 2 121 Olivia Coretti Grand Rapids Kenowa Hills 11 21:13 3 153 Lydia Martin Grand Rapids Kenowa Hills 11 21:43 4 156 Madison Goen Grand Rapids Kenowa Hills 10 21:47 5 168 Claire Dettloff Grand Rapids Kenowa Hills 10 22:04 6 (174) Mary Fleming Grand Rapids Kenowa Hills 10 22:09 7 (191) Sydney Vanpatten Grand Rapids Kenowa Hills 10 22:52 26. 691 ANN ARBOR SKYLINE ( 21:39 1:48:12 3:09) ================================================= 1 54 Anita Vander Meulen Ann Arbor Skyline 12 20:03 2 133 Emily Allison Ann Arbor Skyline 10 21:23 3 136 Emi Jackson Ann Arbor Skyline 11 21:27 4 171 Gabrielle Peck Ann Arbor Skyline 10 22:07 5 197 Charlotte Chimbira Ann Arbor Skyline 12 23:12 6 (205) Micaela Keller Ann Arbor Skyline 10 23:50 7 (206) Janine Chouinard Ann Arbor Skyline 10 23:57 27. 721 EAST KENTWOOD ( 21:40 1:48:18 2:53) ================================================= 1 31 Isabelle Leon East Kentwood 12 19:35 2 148 Tyler Shumpert East Kentwood 12 21:40 3 175 Faith Kiprotich East Kentwood 9 22:09 4 183 Amber Applewhite East Kentwood 12 22:26 5 184 Elsa Hippe East Kentwood 12 22:28 6 (195) Tiffany Applewhite East Kentwood 12 23:04 7 (214) Crystal Shackelford East Kentwood 12 24:34 28. 782 BATTLE CREEK LAKEVIEW ( 21:54 1:49:28 1:32) ================================================= 1 126 Maggie Ferrell Battle Creek Lakeview 9 21:17 2 142 Marie Bridges Battle Creek Lakeview 10 21:34 3 146 Taylor Coyer Battle Creek Lakeview 9 21:37 4 178 Stephanie Niemann Battle Creek Lakeview 12 22:11 5 190 Sidney Baxter Battle Creek Lakeview 11 22:49 6 (194) Megan Riegle Battle Creek Lakeview 10 23:00 7 (201) Kelly Peng Battle Creek Lakeview 12 23:44 29. 843 KALAMAZOO LOY NORRIX ( 22:23 1:51:51 2:34) ================================================= 1 103 Josephine Fiore Kalamazoo Loy Norrix 10 20:57 2 162 Isabelle Tavares Kalamazoo Loy Norrix 10 21:51 3 186 Olivia Vandepol Kalamazoo Loy Norrix 10 22:33 4 193 Hannah Campbell Kalamazoo Loy Norrix 11 22:59 5 199 Manon Moreau Kalamazoo Loy Norrix 12 23:31 6 (212) Sierra Roe Kalamazoo Loy Norrix 9 24:23 7 (213) Sophie Derango Kalamazoo Loy Norrix 9 24:23 30. 846 MONROE ( 22:31 1:52:33 2:46) ================================================= 1 104 Riley Delben Monroe 12 20:59 2 167 Sloane Lynch Monroe 10 22:03 3 173 Sidney Towalski Monroe 10 22:07 4 200 Lindsey Zawacki Monroe 11 23:39 5 202 Autumn Green Monroe 9 23:45 6 (207) Aliyah Scott Monroe 9 24:02 7 (216) Megan Peruski Monroe 10 25:01 31. 937 KALAMAZOO CENTRAL ( 23:18 1:56:27 2:55) ================================================= 1 118 Hannah Matuz Kalamazoo Central 10 21:09 2 198 Katie Andrews Kalamazoo Central 9 23:26 3 204 Erin Krause Kalamazoo Central 9 23:46 4 208 Rose Sidwell Kalamazoo Central 9 24:02 5 209 Kelsi Conroy Kalamazoo Central 10 24:04 6 (210) Sarah Ghazal Kalamazoo Central 11 24:06 7 (217) Reanna Doonan Kalamazoo Central 10 25:53 32. 1089 MUSKEGON ( 27:04 2:15:18 5:36) ================================================= 1 211 Caprice Wallace Muskegon 11 24:13 2 218 Raquel Zavala Muskegon 12 26:24 3 219 Celia Fuller Muskegon 12 26:53 4 220 Abigail Crocker Muskegon 11 27:59 5 221 Alica Sanger Muskegon 10 29:49 6 (222) Latyria Johnson Muskegon 11 35:49 TEAM RESULTS - DIVISION 2 VARSITY - MENS 1. 107 ST. CLAIR ( 16:31 1:22:35 0:41) ================================================= 1 4 Trevor Holowaty St. Clair 12 16:09 2 19 Adam Gizowski St. Clair 12 16:30 3 23 Cody Smith St. Clair 12 16:33 4 24 Buddy Brosky St. Clair 10 16:33 5 37 Paul Schneider St. Clair 12 16:50 6 ( 53) Austin Kromroy St. Clair 12 17:01 7 ( 79) Ryan Parslow St. Clair 12 17:25 2. 111 ST. JOSEPH ( 16:33 1:22:44 0:31) ================================================= 1 7 Charlie Felton St. Joseph 12 16:14 2 14 Erik Edwards St. Joseph 11 16:24 3 28 Stephen Pfahler St. Joseph 12 16:38 4 30 Skyler Arthur St. Joseph 11 16:43 5 32 Tanner Rydleski St. Joseph 11 16:45 6 ( 43) Nick Jewell St. Joseph 11 16:55 7 (142) Miles Kelleher St. Joseph 12 18:12 3. 125 GRAND RAPIDS CHRISTIAN ( 16:36 1:22:58 0:34) ================================================= 1 6 Mark Dejong Grand Rapids Christian 12 16:13 2 25 Benny Briseno Grand Rapids Christian 11 16:33 3 29 Patrick Jonker Grand Rapids Christian 11 16:41 4 31 Jim Vandyke Grand Rapids Christian 11 16:44 5 34 Zach Terpstra Grand Rapids Christian 11 16:47 6 ( 50) Justin Varineau Grand Rapids Christian 9 16:59 7 ( 63) Aaron Brink Grand Rapids Christian 9 17:11 4. 213 LINDEN ( 16:55 1:24:32 0:48) ================================================= 1 21 Dave Doyle Linden 12 16:32 2 33 Jeremiah Gossett Linden 12 16:46 3 35 Mikey Varacalli Linden 11 16:48 4 54 Ryan Torok Linden 11 17:06 5 70 Kagen Griffith Linden 10 17:20 6 (124) Dustin Sack Linden 12 17:59 7 (140) Scott Schultz Linden 12 18:10 5. 224 GRAND RAPIDS FOREST HILLS NORTHERN ( 16:55 1:24:33 1:28) ================================================= 1 11 Cal Morgan Grand Rapids Forest Hills Northern 12 16:20 2 13 Andrew Wittland Grand Rapids Forest Hills Northern 11 16:24 3 39 Owen Purdue Grand Rapids Forest Hills Northern 10 16:52 4 58 Mitchell Vredeveld Grand Rapids Forest Hills Northern 11 17:09 5 103 Caleb Mounts Grand Rapids Forest Hills Northern 12 17:48 6 (156) Ethan Grayeb Grand Rapids Forest Hills Northern 10 18:22 7 (168) Liam Hanlon Grand Rapids Forest Hills Northern 12 18:30 6. 238 CLIO ( 16:54 1:24:30 1:38) ================================================= 1 2 Clyde Anderson Clio 12 16:00 2 27 Ethan Taljonick Clio 10 16:37 3 41 Dylan Mosher Clio 10 16:52 4 75 Garett Nelson Clio 10 17:23 5 93 Kody Yorton Clio 9 17:38 6 (108) Ryan Myers Clio 12 17:51 7 (127) Chris Franks Clio 9 18:00 7. 302 FOREST HILLS EASTERN ( 17:07 1:25:33 1:38) ================================================= 1 5 Nolan Redetzke Forest Hills Eastern 12 16:11 2 44 Joey Deboer Forest Hills Eastern 11 16:55 3 61 Brendan Lenhardt Forest Hills Eastern 11 17:09 4 86 Cooper Thieme Forest Hills Eastern 10 17:29 5 106 Robbie Heyboer Forest Hills Eastern 12 17:49 6 (166) James Crosby Forest Hills Eastern 11 18:29 7 (263) Daniel Karsten Forest Hills Eastern 9 20:36 8. 305 EAST GRAND RAPIDS ( 17:09 1:25:41 1:13) ================================================= 1 12 Matthew Levitt East Grand Rapids 10 16:22 2 36 Zak Longo East Grand Rapids 12 16:49 3 82 Joe Clifford East Grand Rapids 12 17:27 4 85 Stephen Hoffman East Grand Rapids 11 17:28 5 90 Alex Clark East Grand Rapids 12 17:35 6 ( 99) Easton Schultz East Grand Rapids 10 17:43 7 (123) Stevie Drake East Grand Rapids 11 17:58 9. 311 WHITEHALL ( 17:10 1:25:46 1:32) ================================================= 1 16 Keaton Smith Whitehall 11 16:25 2 47 Alex Dennis Whitehall 10 16:58 3 59 Roger Champion Whitehall 11 17:09 4 67 Brayden Berson Whitehall 12 17:17 5 122 Corey Robinson Whitehall 10 17:57 6 (159) Alex Mark Whitehall 12 18:23 7 (177) Robert Schnieder Whitehall 12 18:35 10. 333 RICHLAND GULL LAKE ( 17:14 1:26:10 1:12) ================================================= 1 20 Sam Butler Richland Gull Lake 12 16:31 2 49 J. Coleman Gibson Richland Gull Lake 12 16:59 3 74 Joey Dawson Richland Gull Lake 10 17:23 4 89 Andrew Stults Richland Gull Lake 12 17:34 5 101 Corey Mader Richland Gull Lake 12 17:43 6 (117) Nathan Gibes Richland Gull Lake 12 17:56 7 (165) Will Hough Richland Gull Lake 11 18:29 11. 344 MASON ( 17:11 1:25:54 2:25) ================================================= 1 3 Mason Vandyke Mason 12 16:08 2 18 Paul Pioszak Mason 12 16:28 3 68 Greg Ingle Mason 12 17:18 4 83 Ben Geer Mason 10 17:27 5 172 Jonah Horton Mason 12 18:33 6 (201) Chris Thorton Mason 12 19:00 7 (228) Derek Troxell Mason 11 19:29 12. 349 CHELSEA ( 17:13 1:26:05 1:44) ================================================= 1 8 David Trimas Chelsea 11 16:15 2 17 Jacob Stubbs Chelsea 12 16:25 3 97 Ben Koch Chelsea 12 17:42 4 102 Jack Abernethy Chelsea 12 17:44 5 125 Bram Parkinson Chelsea 12 17:59 6 (134) Adam Bowersox Chelsea 12 18:06 13. 375 IONIA ( 17:22 1:26:49 0:43) ================================================= 1 51 Dillon Braun Ionia 12 16:59 2 55 Marshal Rademacer Ionia 11 17:07 3 80 Peter Pelon Ionia 11 17:26 4 91 Jordan Zamarron Ionia 11 17:35 5 98 Tim Mayer Ionia 11 17:42 6 (144) Jorge Cardenas Ionia 12 18:13 7 (170) Tristin Ward Ionia 10 18:32 14. 393 GRAND RAPIDS CATHOLIC CENTRAL ( 17:25 1:27:03 1:03) ================================================= 1 40 Rylan Jaglowski Grand Rapids Catholic Central 12 16:52 2 48 Andrew Truszkowski Grand Rapids Catholic Central 12 16:59 3 81 Dylan Sykes Grand Rapids Catholic Central 9 17:26 4 109 Cristino Hoban Grand Rapids Catholic Central 12 17:51 5 115 Isaiah Fox Grand Rapids Catholic Central 11 17:55 6 (202) Nick Choryan Grand Rapids Catholic Central 12 19:01 7 (214) Chris Collins Grand Rapids Catholic Central 12 19:13 15. 420 LUDINGTON ( 17:26 1:27:08 1:48) ================================================= 1 22 Matthew Ritter Ludington 12 16:32 2 52 Chris Snow Ludington 12 17:01 3 56 Luke Schwass Ludington 11 17:07 4 136 Ben Jensen Ludington 11 18:08 5 154 Jarod Cobb Ludington 11 18:20 6 (184) Randy Johnson Ludington 9 18:43 7 (217) Jacob Lesinski Ludington 10 19:15 16. 495 CARLETON AIRPORT ( 17:41 1:28:22 0:56) ================================================= 1 57 Michael Bank Carleton Airport 10 17:08 2 87 Brandon Urban Carleton Airport 11 17:30 3 95 Joe Abel Carleton Airport 11 17:41 4 126 Ryan Publiski Carleton Airport 12 17:59 5 130 Alex Eby Carleton Airport 10 18:04 6 (199) Andrew Savel Carleton Airport 11 18:59 7 (232) Dakota Bostic Carleton Airport 11 19:32 17. 499 CELINA ( 17:38 1:28:09 2:16) ================================================= 1 10 Cole Mertz Celina 12 16:18 2 69 Drew Donovan Celina 10 17:18 3 104 Roman Mitchell Celina 10 17:48 4 141 Chad Downey Celina 11 18:11 5 175 Michael Cron Celina 11 18:34 6 (194) Jacob Gilstrap Celina 12 18:52 18. 509 FREMONT ( 17:43 1:28:32 1:10) ================================================= 1 46 Matthew Zerfas Fremont 9 16:56 2 92 Curtis Jewett Fremont 12 17:37 3 110 Sam Stitt Fremont 9 17:52 4 128 Cole Hamilton Fremont 9 18:01 5 133 Jon Castle Fremont 12 18:06 6 (143) Tristan Rodriguez Fremont 9 18:12 7 (164) Andrew Goodspeed Fremont 11 18:28 19. 524 HASTINGS ( 17:44 1:28:40 1:58) ================================================= 1 38 Chance Miller Hastings 11 16:51 2 65 Ronnie Collins Hastings 11 17:16 3 77 Sam Johnson Hastings 9 17:24 4 153 Jake Miller Hastings 12 18:20 5 191 Alex Beauchamp Hastings 10 18:49 6 (210) Charles Surratt Hastings 9 19:11 7 (274) Chance McArthur Hastings 11 21:31 20. 543 CULVER MILITARY ACADEMIES ( 17:50 1:29:07 1:39) ================================================= 1 66 Landrum Neer Culver Military Academies 11 17:16 2 76 Alejandro Tumoine Villalobos Culver Military Academies 11 17:24 3 100 Justin Matei Culver Military Academies 9 17:43 4 105 Zach Dunlap Culver Military Academies 9 17:49 5 196 Michael Johnston Culver Military Academies 10 18:55 6 (208) Jose Figueroa Culver Military Academies 10 19:04 7 (234) Daniel Paulin Culver Military Academies 10 19:32 21. 559 SOUTH HAVEN ( 17:48 1:29:00 2:57) ================================================= 1 9 Nathan Vanderroest South Haven 12 16:16 2 62 Ian Everitt South Haven 12 17:11 3 113 Cameron Sleeper South Haven 12 17:54 4 162 Zachery Kenreich South Haven 12 18:26 5 213 Alex Barton South Haven 12 19:13 6 (221) Will Cadwell South Haven 10 19:18 22. 600 ZEELAND WEST ( 17:58 1:29:46 2:31) ================================================= 1 45 Aaron Strieff Zeeland West 11 16:56 2 73 Jacob Houser Zeeland West 11 17:22 3 84 Jarek Brower Zeeland West 10 17:28 4 171 Hunter Foco Zeeland West 12 18:33 5 227 Benjamin Smart Zeeland West 11 19:27 6 (251) Eric Terhaar Zeeland West 9 19:55 23. 603 SPRING LAKE ( 17:59 1:29:51 0:16) ================================================= 1 107 Lucas Piekarski Spring Lake 10 17:50 2 112 Will Warmoth Spring Lake 10 17:53 3 121 Connor Bolthouse Spring Lake 12 17:57 4 131 Matt Hulet Spring Lake 12 18:05 5 132 Noah Rick Spring Lake 12 18:06 6 (138) Will Morrison Spring Lake 12 18:09 7 (197) Matt Schmidt Spring Lake 9 18:55 24. 611 GRAND RAPIDS SOUTH CHRISTIAN ( 17:59 1:29:51 0:53) ================================================= 1 78 Tyler Laninga Grand Rapids South Christian 10 17:25 2 116 Luis Dekryger Grand Rapids South Christian 11 17:55 3 129 Jake Wolffis Grand Rapids South Christian 12 18:04 4 139 Randall Warners Grand Rapids South Christian 12 18:09 5 149 Josiah Brouwer Grand Rapids South Christian 11 18:18 6 (179) Jason Gilder Grand Rapids South Christian 10 18:39 7 (206) Matt Gesink Grand Rapids South Christian 12 19:04 25. 618 BYRON CENTER ( 17:58 1:29:50 2:51) ================================================= 1 15 John Sattler Byron Center 12 16:25 2 60 Brenden Streelman Byron Center 10 17:09 3 119 Andrew Vandebunte Byron Center 11 17:56 4 205 Ben Gammon Byron Center 12 19:04 5 219 Logan Thomas Byron Center 10 19:16 6 (233) Brian Keillor Byron Center 9 19:32 26. 631 HUDSONVILLE UNITY CHRISTIAN ( 18:01 1:30:01 1:36) ================================================= 1 64 Collin Wiersema Hudsonville Unity Christian 12 17:12 2 88 Connor Schwartz Hudsonville Unity Christian 10 17:33 3 145 Codi Wiersema Hudsonville Unity Christian 12 18:14 4 146 Jason Klaasen Hudsonville Unity Christian 10 18:14 5 188 Mason Witte Hudsonville Unity Christian 11 18:48 6 (189) Andrew Vanzytveld Hudsonville Unity Christian 12 18:49 7 (226) Josh Horstman Hudsonville Unity Christian 9 19:26 27. 667 DEWITT ( 18:05 1:30:23 1:48) ================================================= 1 42 Mitch Kolito Dewitt 11 16:53 2 96 Balion Powell Dewitt 10 17:41 3 173 Chuckie Billingsley Dewitt 12 18:34 4 174 Austin Messman Dewitt 12 18:34 5 182 Aaron Scheffler Dewitt 12 18:41 6 (204) Nathan Tempelman Dewitt 9 19:02 7 (240) Kyle Evans Dewitt 10 19:37 28. 758 ALLENDALE ( 18:19 1:31:35 1:00) ================================================= 1 94 Quinton Jennings Allendale 12 17:39 2 151 Chip Schmidt Allendale 12 18:19 3 155 Micah Maness Allendale 12 18:22 4 178 Sam Austin Allendale 10 18:36 5 180 Brad Hotovy Allendale 9 18:39 6 (241) Ryan Emelander Allendale 9 19:43 7 (259) Nathan Timmer Allendale 10 20:23 29. 759 WAYLAND UNION ( 18:20 1:31:36 0:46) ================================================= 1 120 Jeremy Pletcher Wayland Union 10 17:57 2 137 Perry Carter Wayland Union 10 18:08 3 150 Jonathan Zuiderveen Wayland Union 9 18:18 4 169 Brennan Steenhoek Wayland Union 12 18:30 5 183 Carson Nieuwenhuis Wayland Union 11 18:43 6 (200) Dennis Huffman Wayland Union 12 19:00 7 (270) Jacob Newton Wayland Union 12 20:56 30. 761 COLDWATER ( 18:21 1:31:45 0:53) ================================================= 1 111 Spencer Leist Coldwater 11 17:53 2 118 Adam Clemens Coldwater 10 17:56 3 161 Zack Murphy Coldwater 9 18:25 4 185 Josh Norton Coldwater 12 18:45 5 186 Josh Evers Coldwater 10 18:46 6 (225) Jacob Fair Coldwater 9 19:24 7 (249) Mitchell Duda Coldwater 9 19:52 31. 810 CEDAR SPRINGS ( 19:39 1:38:11 10:04) ================================================= 1 1 Austin Sargent Cedar Springs 11 15:51 2 71 Justin Jones Cedar Springs 11 17:20 3 207 Brandon Harthorn Cedar Springs 10 19:04 4 253 Dylan Finch Cedar Springs 12 20:01 5 278 Jonathon Wolfarth Cedar Springs 10 25:55 6 (279) Drake Bishop Cedar Springs 9 28:03 32. 869 COOPERSVILLE ( 18:43 1:33:31 3:12) ================================================= 1 26 Kapo Suarez Coopersville 11 16:35 2 148 Luke Kline Coopersville 11 18:15 3 223 Trent Matthews Coopersville 9 19:23 4 230 Tj Leach Coopersville 11 19:31 5 242 Carson Spraug Coopersville 9 19:47 6 (246) Alex Sheridan Coopersville 11 19:50 7 (254) Matt Suarez Coopersville 10 20:02 33. 906 MT. PLEASANT ( 18:43 1:33:35 0:54) ================================================= 1 152 Kyle Montgomery Mt. Pleasant 10 18:20 2 160 Christian Driessnack Mt. Pleasant 11 18:24 3 181 Tyler Punke Mt. Pleasant 9 18:40 4 198 Jack Fleming Mt. Pleasant 11 18:57 5 215 Kiegan White Mt. Pleasant 12 19:14 6 (239) Connor Price Mt. Pleasant 12 19:37 7 (258) Mac Labelle Mt. Pleasant 9 20:18 34. 926 VICKSBURG ( 18:48 1:33:56 1:10) ================================================= 1 135 Hayden Waterhouse Vicksburg 12 18:07 2 167 John Hughes Vicksburg 10 18:29 3 193 Tyler Lewis Vicksburg 10 18:51 4 211 Zachary Fenwick Vicksburg 10 19:12 5 220 Cole Flintrop Vicksburg 9 19:17 6 (231) Mitchell Fevig Vicksburg 12 19:32 7 (260) Jadan Norman Vicksburg 12 20:28 35. 986 HOLLAND CHRISTIAN ( 19:01 1:35:03 1:34) ================================================= 1 147 Luke Peterson Holland Christian 11 18:15 2 157 Nathan Mulder Holland Christian 11 18:23 3 209 Ryan Vanappledorn Holland Christian 10 19:07 4 229 Aidan Edmunds Holland Christian 11 19:29 5 244 Nolan Vanderzwaag Holland Christian 11 19:49 6 (245) Jacob Bol Holland Christian 10 19:49 7 (262) Jake Jackson Holland Christian 12 20:35 36. 1022 EDWARDSBURG ( 19:11 1:35:55 2:31) ================================================= 1 72 Michael Higley Edwardsburg 10 17:22 2 216 Kevin Knox Edwardsburg 10 19:14 3 236 Zach Williams Edwardsburg 12 19:34 4 248 Dean Duke Edwardsburg 12 19:52 5 250 Andrew Markel Edwardsburg 9 19:53 6 (266) Dj Bosse Edwardsburg 11 20:44 7 (277) Clay Sidenbender Edwardsburg 9 23:03 37. 1075 CHIPPEWA HILLS ( 19:30 1:37:29 2:48) ================================================= 1 114 Brandon Wolliston Chippewa Hills 12 17:54 2 190 Nick Mathis Chippewa Hills 10 18:49 3 252 Sultan Nadirov Chippewa Hills 10 19:57 4 255 Logan St. John Chippewa Hills 11 20:07 5 264 Matt Mathis Chippewa Hills 10 20:42 6 (273) Andrew Ashbaugh Chippewa Hills 9 21:23 38. 1080 STEVENSVILLE LAKESHORE ( 19:16 1:36:17 0:46) ================================================= 1 187 Joe Puzycki Stevensville Lakeshore 11 18:47 2 212 Richard Harris Stevensville Lakeshore 12 19:13 3 222 Kyle Ogata Stevensville Lakeshore 10 19:21 4 224 Matthew Strouse Stevensville Lakeshore 10 19:23 5 235 Colby Clark Stevensville Lakeshore 12 19:33 6 (269) Scott Schueneman Stevensville Lakeshore 10 20:55 7 (272) Skylar Delatorre Stevensville Lakeshore 10 21:08 39. 1083 THREE RIVERS ( 19:31 1:37:31 2:31) ================================================= 1 158 Andrew Johnson Three Rivers 9 18:23 2 163 Dylan Alexanderson Three Rivers 10 18:26 3 237 Joe Lundquist Three Rivers 11 19:34 4 257 Davis Dickerson Three Rivers 9 20:14 5 268 Evan Griffioen Three Rivers 9 20:54 6 (271) Tyler Hay Three Rivers 11 21:06 7 (276) David McCriston Three Rivers 12 22:39 40. 1086 GRAND RIVER PREPARATORY ( 19:17 1:36:22 0:57) ================================================= 1 192 Adam Maxwell Grand River Preparatory 11 18:51 2 195 Kyle Halquist Grand River Preparatory 9 18:53 3 218 Ben Hofstra Grand River Preparatory 9 19:16 4 238 Josh Baragar Grand River Preparatory 12 19:34 5 243 Adam Werkema Grand River Preparatory 9 19:48 6 (267) Emilio Braun Grand River Preparatory 10 20:46 7 (275) Christian Halquist Grand River Preparatory 9 21:44 41. 1143 WEST MICHIGAN AVIATION ACADEMY ( 19:39 1:38:12 1:59) ================================================= 1 176 Brian Erhart West Michigan Aviation Academy 12 18:35 2 203 Ryan Kelly West Michigan Aviation Academy 9 19:01 3 247 Jacob Davis West Michigan Aviation Academy 12 19:51 4 256 Ian May West Michigan Aviation Academy 9 20:11 5 261 Sean Toohey West Michigan Aviation Academy 9 20:34 6 (265) Grant Gayan West Michigan Aviation Academy 9 20:44 TEAM RESULTS - DIVISION 1 VARSITY - MENS 1. 177 SALINE ( 16:38 1:23:09 1:15) ================================================= 1 7 Logan Wetzel Saline 11 16:01 2 10 Kevin Hall Saline 11 16:04 3 25 John Dolsen Saline 12 16:40 4 61 Sean Dew Saline 12 17:08 5 74 Russell Warila Saline 12 17:16 6 ( 82) Diego Morse Saline 11 17:23 7 ( 89) Bryan Adamovicz Saline 10 17:28 2. 180 ROCKFORD ( 16:45 1:23:45 0:38) ================================================= 1 17 Isaac Harding Rockford 10 16:22 2 34 Paul Burke Rockford 11 16:46 3 35 Grant Gabriel Rockford 10 16:47 4 42 Colin Reichenbach Rockford 11 16:50 5 52 Grayson Harding Rockford 10 17:00 6 ( 56) Jacob Day Rockford 10 17:06 7 (135) Kyle Lamos Rockford 10 17:48 3. 199 GRAND BLANC ( 16:38 1:23:07 1:56) ================================================= 1 1 Grant Fisher Grand Blanc 11 15:11 2 31 Dillyn Foy Grand Blanc 12 16:44 3 51 Brandon Blake Grand Blanc 12 16:59 4 57 Drake Gauthier Grand Blanc 11 17:06 5 59 Nicholas Voth Grand Blanc 12 17:07 6 (105) Jonathan Voth Grand Blanc 10 17:36 7 (114) Austen Mandernach Grand Blanc 11 17:39 4. 241 HARTLAND ( 16:50 1:24:08 1:34) ================================================= 1 4 Jareb Duggan Hartland 12 15:51 2 43 Patrick Gavitt Hartland 12 16:50 3 48 Luke Rotarius Hartland 11 16:55 4 60 Chris Oates Hartland 10 17:07 5 86 Josh Nickerson Hartland 10 17:25 6 (126) Grant Hamilton Hartland 12 17:45 7 (163) Noah Kramer Hartland 10 18:00 5. 246 PINCKNEY ( 16:56 1:24:40 0:24) ================================================= 1 37 Ryne Weisenberger Pinckney 12 16:47 2 45 Austin Wicker Pinckney 10 16:52 3 46 John Niska Pinckney 12 16:53 4 50 Ryan Talbott Pinckney 9 16:57 5 68 Isaac Harris Pinckney 11 17:11 6 (152) Kyle Hamilton Pinckney 10 17:55 7 (180) Chase Schweyer Pinckney 11 18:07 6. 275 PORT HURON NORTHERN ( 16:50 1:24:09 1:50) ================================================= 1 3 Matt Thomas Port Huron Northern 11 15:51 2 14 Bradley Mallory Port Huron Northern 11 16:15 3 30 Ty Dickinson Port Huron Northern 12 16:44 4 111 Patrick Ruch Port Huron Northern 11 17:38 5 117 Bailey Paulus Port Huron Northern 11 17:41 6 (136) Brad Hunt Port Huron Northern 12 17:49 7. 321 GRANDVILLE ( 17:05 1:25:25 1:10) ================================================= 1 27 Matt Smith Grandville 10 16:42 2 47 Mitchell Parsons Grandville 11 16:55 3 49 Cass Millenbach Grandville 12 16:56 4 53 Logan Bellgraph Grandville 12 17:00 5 145 Shayden Fisher Grandville 10 17:52 6 (149) Sam Cornett Grandville 9 17:54 7 (162) Kellen Rau Grandville 10 18:00 8. 338 WYANDOTTE ROOSEVELT ( 17:06 1:25:26 1:29) ================================================= 1 18 Jake Coulter Wyandotte Roosevelt 12 16:27 2 28 Cameron Herron Wyandotte Roosevelt 12 16:43 3 41 Dominic Davis Wyandotte Roosevelt 11 16:49 4 96 Jack Youngblood Wyandotte Roosevelt 12 17:31 5 155 Isidore Harris Wyandotte Roosevelt 10 17:56 6 (215) Fernando Marquez Wyandotte Roosevelt 12 18:32 7 (226) Alex Jerzewski Wyandotte Roosevelt 11 18:45 9. 341 HUDSONVILLE ( 17:10 1:25:50 1:10) ================================================= 1 20 Jack Lindsay Hudsonville 12 16:33 2 38 Garett Smith Hudsonville 11 16:48 3 80 Kyle Chamberlain Hudsonville 10 17:23 4 81 Devon Main Hudsonville 11 17:23 5 122 Ross Helmer Hudsonville 11 17:43 6 (157) Nate Schipper Hudsonville 11 17:58 7 (203) Derek Sanchez Hudsonville 9 18:21 10. 342 ST EDWARD ( 17:11 1:25:54 0:40) ================================================= 1 40 Oscar Rodriquez St Edward 10 16:49 2 62 Steven Fioritto St Edward 12 17:08 3 71 Nick Marquard St Edward 12 17:12 4 75 Nick Eifel St Edward 12 17:16 5 94 Jimmy Papotto St Edward 10 17:29 6 (116) Alec Battistoni St Edward 11 17:40 7 (143) Quinn Baker St Edward 10 17:52 11. 358 TRAVERSE CITY CENTRAL ( 17:04 1:25:19 1:31) ================================================= 1 13 Cam McAuliffe Traverse City Central 11 16:13 2 15 Anthony Berry Traverse City Central 10 16:15 3 87 Jordan Query Traverse City Central 10 17:25 4 119 Graham Bevier Traverse City Central 12 17:42 5 124 Spencer Schulte Traverse City Central 11 17:44 6 (138) Tyler Sepanik Traverse City Central 11 17:50 7 (166) Blake Beyer Traverse City Central 11 18:01 12. 378 GRAND LEDGE ( 17:10 1:25:50 1:37) ================================================= 1 16 Michael Buffin Grand Ledge 12 16:16 2 26 Jack Twarozynski Grand Ledge 11 16:41 3 91 Christian Hubaker Grand Ledge 9 17:28 4 99 Tyler McCartney Grand Ledge 9 17:32 5 146 Nathan Goschka Grand Ledge 10 17:53 6 (173) Jordan Priest Grand Ledge 12 18:05 7 (184) Tony Patino Grand Ledge 11 18:08 13. 379 TRAVERSE CITY WEST ( 17:14 1:26:08 1:00) ================================================= 1 44 Nick Hirschenberger Traverse City West 10 16:50 2 55 Nick Amato Traverse City West 11 17:03 3 67 Joe Hughes Traverse City West 10 17:11 4 73 Jimmy Seekamp Traverse City West 11 17:14 5 140 Sam Elmi Traverse City West 11 17:50 6 (151) Paul Sullivan Traverse City West 12 17:55 7 (227) Hayden Croff Traverse City West 12 18:47 14. 398 CALEDONIA ( 17:18 1:26:28 1:03) ================================================= 1 21 Josh Risner Caledonia 12 16:34 2 76 Cody Jakiel Caledonia 10 17:17 3 84 Jensen Miller Caledonia 12 17:24 4 107 Flynn Darby Caledonia 11 17:36 5 110 Jordan Bennett Caledonia 9 17:37 6 (170) Zach Feyen Caledonia 10 18:04 7 (214) Jordan Pattison Caledonia 9 18:32 15. 401 BRIGHTON ( 17:20 1:26:40 0:28) ================================================= 1 58 Andrew Mitchell Brighton 11 17:07 2 64 Connor Parrell Brighton 10 17:09 3 77 Nick Berry Brighton 11 17:17 4 98 Christopher Snider Brighton 12 17:32 5 104 Blake Harrity Brighton 12 17:35 6 (156) Josh Fenwick Brighton 12 17:56 7 (179) Garrett McPeek Brighton 11 18:06 16. 406 ANN ARBOR PIONEER ( 17:00 1:24:56 2:11) ================================================= 1 2 Costa Willets Ann Arbor Pioneer 12 15:43 2 5 Lucas Arrivo Ann Arbor Pioneer 11 15:52 3 108 Dario Potter Ann Arbor Pioneer 11 17:37 4 141 Jacob Johnson Ann Arbor Pioneer 11 17:50 5 150 Will Jibson Ann Arbor Pioneer 11 17:54 6 (158) Scott Lieberman Ann Arbor Pioneer 12 17:58 17. 452 AUBURN BAY CITY WESTERN ( 17:23 1:26:54 1:14) ================================================= 1 39 Jacqoub Littlejohn Auburn Bay City Western 11 16:48 2 65 Brendan Nesbitt Auburn Bay City Western 9 17:10 3 79 Evan Vorwerck Auburn Bay City Western 9 17:21 4 101 Antonio Wenglikowski Auburn Bay City Western 10 17:33 5 168 Mathew Koenig Auburn Bay City Western 10 18:02 6 (174) Andrew Lawrence Auburn Bay City Western 11 18:05 7 (188) Zach Urbanski Auburn Bay City Western 11 18:10 18. 455 OKEMOS ( 17:22 1:26:49 1:18) ================================================= 1 22 Kael Fineout Okemos 11 16:38 2 63 Daniel Kroth Okemos 12 17:09 3 72 David McKinley Okemos 12 17:14 4 144 Kyle White Okemos 12 17:52 5 154 Carson Alexander Okemos 11 17:56 6 (178) Sahil Dagli Okemos 11 18:06 7 (207) Elliot Kadrofske Okemos 10 18:24 19. 468 GRAND HAVEN ( 17:28 1:27:18 0:38) ================================================= 1 54 Turner Sale Grand Haven 12 17:01 2 90 Andrew Tafelski Grand Haven 12 17:28 3 103 Kyle Funk Grand Haven 12 17:34 4 106 John Miles Grand Haven 11 17:36 5 115 Nick Johnson Grand Haven 11 17:39 6 (133) Jordan Diephouse Grand Haven 10 17:48 7 (142) Brent Petersen Grand Haven 11 17:51 20. 491 HOWELL ( 17:22 1:26:46 1:54) ================================================= 1 11 Brian Moore Howell 11 16:04 2 85 Kyle Johnson Howell 12 17:25 3 88 Patrick Wagner Howell 12 17:26 4 147 Justin Lizotte Howell 12 17:53 5 160 Sean O'Connor Howell 11 17:58 6 (181) T.J. Deyarmond Howell 12 18:07 7 (209) Sam Donnelly Howell 10 18:26 21. 499 GRAND RAPIDS KENOWA HILLS ( 17:23 1:26:54 1:45) ================================================= 1 8 Donavan Brazier Grand Rapids Kenowa Hills 11 16:02 2 109 Kevin Elliott Grand Rapids Kenowa Hills 11 17:37 3 120 Gabe Momber Grand Rapids Kenowa Hills 12 17:42 4 130 Luke Simonds Grand Rapids Kenowa Hills 11 17:46 5 132 Ian Cooper Grand Rapids Kenowa Hills 12 17:47 6 (171) Joe Jordan Grand Rapids Kenowa Hills 12 18:04 7 (192) Adam Bundy Grand Rapids Kenowa Hills 11 18:12 22. 512 ANN ARBOR HURON ( 17:24 1:26:56 2:11) ================================================= 1 9 Lynus Zullo Ann Arbor Huron 11 16:03 2 78 Michael Barton Ann Arbor Huron 12 17:19 3 102 Jordan Steiff Ann Arbor Huron 12 17:34 4 128 John Vaughan Ann Arbor Huron 12 17:46 5 195 Spencer Lassaline Ann Arbor Huron 12 18:14 6 (231) Mohammad Shaikh Ann Arbor Huron 11 18:52 23. 514 TEMPERANCE BEDFORD ( 17:29 1:27:23 1:18) ================================================= 1 29 Adam Blaida Temperance Bedford 12 16:44 2 70 Dominic Adduci Temperance Bedford 9 17:12 3 95 Adam Audet Temperance Bedford 10 17:30 4 153 Gregory Lingle Temperance Bedford 10 17:55 5 167 Matthew Lezon Temperance Bedford 11 18:02 6 (177) Chase Duvall Temperance Bedford 12 18:06 7 (204) Zach Huber Temperance Bedford 11 18:22 24. 545 EAST KENTWOOD ( 17:29 1:27:22 1:48) ================================================= 1 19 Justin Kiprotich East Kentwood 12 16:32 2 33 Ramadhan Mohamed East Kentwood 11 16:45 3 113 Nolan Meister East Kentwood 10 17:38 4 182 Eric Cichon East Kentwood 12 18:07 5 198 Octavian Condet East Kentwood 12 18:20 6 (205) Angelo Leon East Kentwood 10 18:22 25. 558 PORTAGE NORTHERN ( 17:31 1:27:32 1:24) ================================================= 1 32 Evan Williams Portage Northern 12 16:45 2 36 Alex Kulpa Portage Northern 12 16:47 3 139 Will Kellam Portage Northern 9 17:50 4 165 Wayne Matunas Portage Northern 10 18:01 5 186 Ian Otto Portage Northern 11 18:09 6 (197) Cody Clemens Portage Northern 10 18:17 7 (202) Mack Evans Portage Northern 12 18:21 26. 567 PORTAGE CENTRAL ( 17:28 1:27:17 2:14) ================================================= 1 6 Connor Wuori Portage Central 11 15:57 2 93 Gannon Foley Portage Central 9 17:29 3 118 Ian Epkey Portage Central 11 17:41 4 161 Brian Stubelt Portage Central 11 17:59 5 189 Dane Wuori Portage Central 11 18:11 6 (212) Jon Koning Portage Central 9 18:29 7 (230) Harrison Pluta Portage Central 12 18:50 27. 615 ANN ARBOR SKYLINE ( 17:40 1:28:16 2:49) ================================================= 1 12 Jon Russell Ann Arbor Skyline 11 16:09 2 97 Abe Rycus Ann Arbor Skyline 11 17:32 3 123 Adam Gaboury Ann Arbor Skyline 11 17:44 4 148 Nicholas Angerman Ann Arbor Skyline 11 17:53 5 235 Zachary Reynolds Ann Arbor Skyline 10 18:58 28. 696 MONROE ( 17:56 1:29:37 2:23) ================================================= 1 24 Sean Brady Monroe 12 16:39 2 66 Anthony Wohlfeil Monroe 10 17:10 3 134 Noah Dawn Monroe 10 17:48 4 234 Adam Russell Monroe 12 18:58 5 238 Carl Antrassian Monroe 10 19:02 29. 711 BROWNSTOWN WOODHAVEN ( 17:49 1:29:04 1:54) ================================================= 1 23 Cameron Karagitz Brownstown Woodhaven 12 16:38 2 100 Kory Johnson Brownstown Woodhaven 10 17:33 3 176 Kris Childers Brownstown Woodhaven 12 18:06 4 196 Caleb Keyes Brownstown Woodhaven 10 18:15 5 216 Pavan Dave Brownstown Woodhaven 10 18:32 6 (220) Christian Deblois Brownstown Woodhaven 11 18:41 30. 761 DEXTER ( 17:54 1:29:30 1:02) ================================================= 1 69 Kavi Kulkarni Dexter 11 17:12 2 121 Ben Nicholas Dexter 11 17:43 3 187 Luke Bottomley Dexter 11 18:10 4 190 Zach McKenzie Dexter 11 18:11 5 194 Nate Shay Dexter 10 18:14 6 (200) Marc Lopez Dexter 9 18:21 7 (218) Peyton Stimac Dexter 11 18:37 31. 769 HARTLAND B ( 17:56 1:29:39 0:40) ================================================= 1 92 Tom Anderson Hartland B 11 17:29 2 137 Mitchell Smith Hartland B 10 17:49 3 172 Matthew Auvenshine Hartland B 12 18:04 4 183 Miles McDonald Hartland B 10 18:08 5 185 Will Jackson Hartland B 11 18:09 6 (219) Jack Vanhouten Hartland B 12 18:41 32. 798 BATTLE CREEK LAKEVIEW ( 18:03 1:30:12 1:07) ================================================= 1 112 Jon Haadsma Battle Creek Lakeview 11 17:38 2 127 Brandon Van Oosten Battle Creek Lakeview 10 17:46 3 159 Colin Read Battle Creek Lakeview 12 17:58 4 175 Nate Jones Battle Creek Lakeview 9 18:05 5 225 Brandon Rose Battle Creek Lakeview 11 18:45 33. 924 JENISON ( 18:13 1:31:03 0:38) ================================================= 1 125 Zach Capulong Jenison 11 17:45 2 193 Harry Hevelhurst Jenison 9 18:14 3 199 Jared Zink Jenison 11 18:20 4 201 Brian Connelly Jenison 11 18:21 5 206 Andrew Watters Jenison 10 18:23 6 (211) Mitch Hiller Jenison 10 18:27 7 (229) Aaron Denbesten Jenison 10 18:50 34. 942 GRAND RAPIDS FOREST HILLS CENTRAL ( 18:26 1:32:06 1:42) ================================================= 1 83 Bryce McBride Grand Rapids Forest Hills Central 12 17:24 2 169 Josh Ball Grand Rapids Forest Hills Central 10 18:03 3 223 Jacob Anderson Grand Rapids Forest Hills Central 12 18:44 4 228 Luke Bailey Grand Rapids Forest Hills Central 11 18:49 5 239 Mitch Butlevics Grand Rapids Forest Hills Central 10 19:06 35. 1022 KALAMAZOO LOY NORRIX ( 18:32 1:32:39 1:13) ================================================= 1 129 Joey Veeder Kalamazoo Loy Norrix 12 17:46 2 210 Luke Sprinkle Kalamazoo Loy Norrix 10 18:26 3 222 Julian Borst Kalamazoo Loy Norrix 11 18:43 4 224 Nick Gaunt Kalamazoo Loy Norrix 12 18:45 5 237 Darvious Wallace Kalamazoo Loy Norrix 11 18:59 36. 1042 MUSKEGON MONA SHORES ( 18:32 1:32:37 0:59) ================================================= 1 164 Pat Taylor Muskegon Mona Shores 12 18:00 2 208 Michael Gale-Butto Muskegon Mona Shores 12 18:25 3 213 Austin Boynton Muskegon Mona Shores 11 18:31 4 221 Neil Olson Muskegon Mona Shores 12 18:42 5 236 Ryan Wasilewski Muskegon Mona Shores 11 18:59 37. 1062 KALAMAZOO CENTRAL ( 18:45 1:33:45 1:29) ================================================= 1 131 Lucas Matuz Kalamazoo Central 12 17:47 2 217 Cameron Andrews Kalamazoo Central 11 18:35 3 233 Adam Cronin Kalamazoo Central 10 18:57 4 240 Faruq Schieber Kalamazoo Central 10 19:10 5 241 Cooper Hively Kalamazoo Central 11 19:16 38. 1152 MUSKEGON ( 19:56 1:39:40 3:27) ================================================= 1 191 Jose Hernandez Muskegon 11 18:11 2 232 Irvins Reyes Muskegon 11 18:53 3 242 Everett Debacher Muskegon 12 19:43 4 243 Jordan Lathrop Muskegon 10 21:15 5 244 Micah Crocker Muskegon 9 21:38 6 (245) Devan Dykstra Muskegon 10 21:42

 

Post to:
Post as: 
History for Portage Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   1    
2013 1   4    
2012 1   3    
2011 1 1 1    
2010 1   1    
2009 1 5 1    
2008 1   1    
2002 1 4 1    
2000 1 6 1    
Hashtags:#portage-invite